Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանատունը անդրադարձել է ՌԴ Պետդումայի՝ միջազգային հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ալեքսեյ Պուշկովի հայտարարությունը։
«Ադրբեջանի անկախության ու ինքնիշխանության հարցում ԱՄՆ աջակցությունը միայն բառերից եւ հայտարարություններից չէ բաղկացած։ Մենք մեր արարքներով ապացուցում ենք, որ համագործակցելով ցանկանում ենք Ադրբեջանին կայուն ապագա ապահովել»,- haqqin.az-ի հետ զրույցում Ալեքսեյ Պուշկովի հայտարարությունը այսպես է մեկնաբանել Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանատունը։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Պուշկովը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանատան գործունեությունը մի շարք հարցեր է առաջ բերում։ ԱՄՆ դեսպանատանը նշել են, որ ՌԴ Պետդումայի անդամի հայտարարությունը անհիմն է։
«Դեռեւս մարտի 31-ին ԱՄՆ փոխպետքարտուղար Էնթոնի Բլինքնեը հայտնել էր, որ Ռուսաստանի սահմաններին այդ պետության գործունեությունը վտանգ է ներկայացնում միջազգային աշխարհակարգի համար»,- նշել են դեսպանատանը։

Посольство США в Азербайджане парировало заявление председателя комитета Госдумы РФ по международным делам Алексея Пушкова.
«Поддержка, оказываемая США суверенитету и независимости Азербайджана, состоит не только из слов и заявлений. Мы своими делами демонстрируем, что, сотрудничая, хотим обеспечить стабильное будущее Азербайджана», - прокомментировали haqqin.az в посольстве США в Азербайджане резонансное заявление Алексея Пушкова.
Напомним, что накануне председатель комитета Госдумы РФ по международным делам Алексей Пушков заявил, что деятельность посольства США в Азербайджане вызывает ряд вопросов.
В посольстве США отметили, что заявления члена Госдумы России безосновательны.
«Еще 31 марта замгоссекретаря США Энтони Блинкен заявил, что деятельность России вокруг своих границ создает опасность для международного миропорядка», -  отметили в посольстве.