Կահիրեի քրեական դատարանը հաստատել է Եգիպտոսում արգելված «Մուսուլման եղբայրներ» իսլամիստական շարժման հոգեւոր առաջնորդ Մուհամմեդ Բադիայի եւ նրա 13 համախոհների մահվան դատավճիռը։ Բացի այդ, այդ շարժման 37 ակտիվիստ ցմահ ազատազրկման է դատապարտվել 2013թ. ամռանը՝ նախագահ Մուհամմեդ Մուրսիի տապալման ժամաակ, քաոս եւ բռնություն սադրելու մեղադրանքով, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ի սկզբանե դատարանը որոշում էր կայացրել մարտի 16-ին եւ համաձայն գործող իրավական ավանդույթի՝ դատավճիռը փոխանցվել էր երկրի գերագույն մուֆթիի հաստատմանը։ Դրանից հետո դատարանը պարտավոր էր վերջնական դատավճիռ կայացնել։
Ցմահ ազատազրկման դատապարտվածների թվում է ծագումով Եգիպտոսից ԱՄՆ քաղաքացի Մուհամմեդ Սուլթանը, որը եգիպտացի քարոզիչ Սալահ Սուլթանի որդին է։ Սալահ Սուլթանը մահվան դատապարտվածների ցուցակում է։

Уголовный суд Каира подтвердил вынесенные смертные приговоры духовному наставнику запрещенной в Египте исламистской ассоциации «Братья-мусульмане» Мухаммеду Бадиа и еще 13 ее лидерам.
Кроме того, 37 активистов запрещенной в Египте исламистской структуры получили пожизненное заключение за провокацию хаоса и насилие летом 2013 года, когда был отстранен от власти президент-исламист Мухаммед Мурси, передает ТАСС.
Первоначально суд вынес решение еще 16 марта, и, согласно действующей юридической практике, приговоры были переданы на утверждение верховному муфтию страны. После этого суд обязан огласить окончательный вердикт. В числе приговоренных к пожизненному заключению - Мухаммед Султан, египтянин с американским гражданством, сын египетского проповедника Салаха Султана, в отношении которого сегодня был вынесен смертный приговор. Свой вердикт он получил за распространение недостоверной информации и слухов, заведомо порочащих имидж страны и ее вооруженных сил.