Հայտնի է դարձել աշխարհի ամենաշատ եւ ամենաքիչ կրոնական պետությունները։ Այս մասին գրում է The Telegraph-ը՝ վկայակոչելով Gallup International-ի անցկացրած հարցումներին։ Պարզվել է, որ Երկիր մոլորակի բնակչության 2/3-րդը իրեն հավատացյալ է համարում։ Հետազոտություններին մասնակցել է ավելի քան 64 հազար մարդ աշխարհի 65 երկրներից։
Աշխարհի ամենակրոնական պետությունը Թաիլանդն է։ Այստեղ հարցվածների 94 տոկոսն իրեն հավատացյալ է համարում, իսկ 1 տոկոսը երդվյալ աթեիստ է։ Երկրորդ տեղում են Հայաստանը, Բանգլադեշը, Վրաստանն եւ Մարոկկոն (93 տոկոս),- գրում է Gazeta-ն։
Ամենաքիչ հավատացյալ երկրների առաջին հնգյակում են Նիդերլանդները (26%), Չեխիան (23%), Շվեդիան (19%), Ճապոնիան (13%) եւ Չինաստանը (7%)-ը։

The most and the least religious countries in the world are announced, The Telegraph reported citing a new Gallup International survey.
The survey involved nearly 64,000 people in 65 countries.
Accordingly, two thirds of the people across the world believe they are a religious person.
In addition, the most religious country was Thailand where 94 percent of respondents said they were a religious person. Only one percent said they were a convinced atheist.
Armenia, Bangladesh, Georgia, and Morocco are the second most religious countries with 93 percent, each, Gazeta wrote.
And the top five least religious countries are the Netherlands (26%), the Czech Republic (23%), Sweden (19%), Japan (13%), and China (7%).