NEWS.am-ը զգալի կրճատումներով ընթերցողի ուշադրությանն է ներկայացնում Շառլ Ազնավուրի՝ ֆրանսիական «Le Monde» պարբերականում հրապարակված հոդվածը:
Այո՛, ես այն ժողովրդից եմ, որը մահացել է՝ առանց թաղվելու: Հայրս ու մայրս, որոնք կարողացան խուսափել փոթորկից, հնարավորություն ունեցան ապաստան գտնել Ֆրանսիայում: Դա տեղի չունեցավ այն 1.5 մլն հայերի հետ, որոնք սպանվեցին, մորթվեցին եւ տանջանքների ենթարկվեցին այն իրադարձությունների ժամանակ, որը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր:
Մոռացությունը քողարկեց այդ զանգվածային սպանությունները: Թուրքական իշխանությունները, որոնք փոխարինեցին 1915 թվականի դահիճներին, տասնամյակների ընթացքում իրականացրեցին պետական ժխտողականությունը: Նրանց հույսը հիշողության կորստի ու միջազգային վախկոտության վրա էր: Եվ քիչ էր մնում՝ նրանք ճիշտ լինեին:
Բազմաթիվ տարիներ այդ հանցագործությունը կարող էր շահեկան համարվել: Հարկ էր սպասել 1980-ական թվականներին, որպեսզի երկրները սկսեն ճանաչել այն: Մատների ծայրերի վրա, կիսաձայն: Նախ՝ Եվրախորհրդարանը, 1987 թվականին: Ֆրանսիան այն ընդունեց 2001 թվականի հունվարի 29-ի օրենքով: Շուրջ երկու տասնյակ այլ պետություններ նույնպես այդ արեցին: Իսկ Վատիկանը՝ մի քանի օր առաջ:
Բախվելով այդ իրավիճակին՝ յուրաքանչյուր մարդկային էակ, որը որոշակի առողջ դատողություն եւ բարեխղճություն ունի, կարող է շփոթվել: Ես այդ կանոնից բացառություն չեմ: Ինձ ատելության մթնոլորտում չեն մեծացրել: Ես չեմ նեղանում թուրք ժողովրդից, որը դաստիարակվել է ժխտողականության մթնոլորտում: Ես ցանկանում եմ վստահել այդ երկրի երիտասարդությանն ու ժողովրդին, որոնց սիրում եմ:
Գիտեմ, որ մի գեղեցիկ օր այդ երիտասարդությունը կբացի աչքերը եւ հաշիվ կպահանջի իր առաջնորդներից՝ բազմամյա ստի եւ անպատվության համար: Վստահ եմ, որ մի գեղեցիկ օր՝ ոչ շատ հեռավոր, այն կջնջի իր «ճակատից այդ բիծը», ինչպես ասում էր թուրք բանաստեղծ Նազիմ Հիքմեթը, գլուխը չթաքցնելով ավազի մեջ, այլ սեփական պատմությանը տիրանալու ճանապարհով, որն ազատագրում է:
Այդ նույն օրը, անկասկած, բոլոր պայմանները կլինեն հայ-թուրքական անկեղծ եւ բարյացկամ երկխոսության համար: Ես չեմ ցանկանում հանդես գալ այն մարդու դերում, ով դասեր է տալիս այդ ժողովրդին, այդ երիտասարդությանը: Ո՞վ եմ ես՝ դա անելու համար: Բայց քանի որ ես զոհերի ժառանգ եմ եւ, բացի այդ, հասարակական գործիչ, հատուկ պատասխանատվություն ունեմ իմ ուսերին:
Այն ամենը, ինչ ցանկանում էին ոչնչացնել 1915 թվականին, հայերն էին: Դա ես եմ, բայց եւ դուք: Քանի որ, ինչպես Օսվենցիմում, նրանք նաեւ սպանեցին մարդկայնությունը: Ինչո՞ւ երիտթուրքերի կառավարությունն իրականացրեց այդ սարսափելի հանցագործությունը: Ինչո՞ւ սպանեց այդ մարդկանց:
Ես մտածում եմ Թուրքիայի կողմից փոքրիկ Հայաստանի շրջափակման մասին, Հայաստանի, որը ինչ-որ հրաշքով վերապրեց Ցեղասպանությունը: Ես մտածում եմ հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումից թուրքերի հրաժարվելու մասին: 2009 թվականին ստորագրված այդ արձանագրությունների նպատակը Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումն էր, որն Անկարան պայմանավորում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ, իհարկե՝ Ադրբեջանի պահանջներին համապատասխան:
Այսօր Մերձավոր Արեւելքում շարունակվող վայրագությունների արմատները թաքնված են 1915 թվականի իրադարձություններում. տարածաշրջանն իր վրա է կրում ոչ միայն դրանց կնիքը, այլեւ հիշողությունը: 100 տարի անց «դեռեւս պտղաբեր է այն արգանդը, որտեղից հայտնվել է զզվելի գազանը»: Մենք դա տեսնում ենք Մերձավոր Արեւելքի փոքրամասնությունների ծանր իրադրության օրինակով, մենք այն տեսնում ենք ավելի պակաս չափով, երբ հարցը հասնում է Հայաստանի եւ Արցախի հասցեին սպառնալիքներին: Սակայն այս տարեսկզբից մեկ օր չի անցել՝ առանց Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ շփման գծում 20-ամյա երիտասարդի զոհվելու: Դա կտոր-կտոր է անում սիրտս:
Այսպիսով, մահը շարունակում է թափառել հայ ժողովրդի շուրջ: Մինչեւ ե՞րբ: Ամեն դեպքում, կցանկանայի այս հոդվածն ավարտել դրական նոտայով: «Հոլոքոստի հիշատակ» կազմակերպության խնդրանքով անցկացված միջազգային հարցումները ցույց են տվել, որ 18-26 տարեկան թուրքերի շուրջ 33%-ը կողմ է Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը: Եթե հաշվի առնենք այդ երկրում գոյություն ունեցող տաբուն, այս թիվը վստահություն է ներշնչում:
Թող որ այս ողբերգական տարելիցը նպաստի խղճի արթնացմանը: Կարծես հենց դրան են ծառայում հիշատակի միջոցառումները:

Armenian News – NEWS.am below presents the abridged version of the article by Charles Aznavour, published in the French newspaper Le Monde.
"It’s true that I come from a nation, which died without being buried. My father and mother were able to escape the tempest and find an asylum in France. This wasn’t the case with 1.5 million Armenians, who were murdered, slaughtered and tortured during the events which came to be the first genocide of the 20th century.
These mass killings were covered by sandstorm and then by oblivion. The Turkish authorities, which replaced the exterminators of 1915, had been practicing state denial for decades. They were counting on amnesia and international cowardice. And they were almost close to being right.
In the course of many years this crime could have been considered beneficial. It was necessary to wait until the 1980s for the countries to begin recognizing it. On tiptoes, in a low voice. The first was the European Parliament in 1987. France recognized the Armenian Genocide by means of the law adopted on 29 January 2001. About twenty other states followed suit. And the Vatican recognized it several days ago.
In this situation, any human being endowed with certain sanity and conscientiousness, can only lose his head. I’m not exclusion to this rule. I wasn’t brought up in hatred. Malice is not part of my world. I’m not aggrieved at the Turkish people, who were brought up on denial. I want to trust the youth of that country and its people, whom I love.
I know that one fine day that youth will open its eyes and hold its leaders accountable for the decade-long lies and dishonor, which kept them unaware of their own history.
No doubt, that very day all conditions will exist for a sincere and virtuous dialogue between Armenia and Turkey. I don’t want to appear as one who gives lessons to this nation, this youth. Who am I to do that? But because I’m a successor of Genocide survivors, and also a public figure, I carry a special responsibility.
I carry the burden of their endless sufferings. Moral responsibility links me with them. I hear their prayers, which are especially powerful, since they were strangulated and gagged. The dead are helpless. It is the living who should be vigilant to their homage and honor, who should be attentive so that oblivion and denial do not kill their words. I consider this the duty of each Armenian.
I think about the blockade by Turks of little Armenia, which has survived the Genocide by some miracle. I think about Turkey’s denial to ratify the protocols signed in 2009 for the normalization of relations between Armenia and Turkey. I think about Turkey’s political and military support to Ilham Aliyev, support to Azerbaijan’s almost for-life president, who promised to not only trample the territory of Karabakh liberated from oppression, but also invade Armenia and occupy its capital Yerevan.
The atrocities continuing in the Middle East are rooted in the heinous acts of 1915; the region bears not only stigma, but also memory. We see this through the example of the minorities’ plight in the Middle East. We see this, to some extent, in case of threats addressed to Armenia and Nagorno-Karabakh. However, no week has passed since the beginning of the year without the death of some 20-year-old young man on the line of contact between Karabakh and Azerbaijan. This breaks my heart.
Thus, the death continues to wander around the Armenian people. Till when? Anyway, I’d like to finish this article on an optimistic note. I can’t change myself! The international survey conducted upon the request of Holocaust Memorial organization showed that around 33 per cent of Turks in the age of 18-20 opted in for the recognition of the Armenian Genocide. Considering the taboo in that country, this figure arouses faith.
It is the first time in history when the centennial of a genocide is marked. Let this mournful Centennial contribute to the awakening of the conscience. The commemoration events seem to serve, among others, this very purpose."