ԱՄՆ Պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Մարի Հարֆը Վաշինգտոնում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ կրկին խուսափել է Հայոց ցեղասպանության մասին հարցերին ուղիղ պատասխաններ տալուց։
Նրա խոսքով՝ աս տարի իհարկե «որոշ մարդիկ հույս ունեին այլ բառեր լսել, եւ մենք իհարկե հասկանում ենք նրանց դիրքորոշումը»։ Սակայն, ինչպես նշել է Հարֆը, նախագահը մեկ անգամ չէ ներկայացրել 1915թ. կատարվածի հարցում իր դիրքորոշումը։
Այդ դիտարկմանը լրագրողը նշել է, որ անկասկած կային մարդիկ, որոնք ցանկացել են, որ ամեն բան մնա այնպես, ինչպես կա։
Պատասխանելով հարցին, թե նախագահը կարծում է, որ կատարվածը ցեղասպանությո՞ւն է եղել, Մարի Հարֆը հարցը վերահասցեավորել է Սպիտակ Տանը։ Պետդեպի ներկայացուցիչը խուսափել է պատասխանել նաեւ այն հարցին, թե եթե նախագահը իր նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ խոստանում էր ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, բայց չարեց, ապա կարո՞ղ է արդյոք նույն կերպ վարվել Իրանի դեպքում։
«Մենք բոլորս հասկանում ենք, որ կան մարդիկ, որոնք ցանկանում են այս տարի այլ բառեր լսել, եւ ես կարծում եմ, որ մենք կարող ենք սպասել, որ նախագահը այս տարի ելույթ կունենա, որով կնշանավորի 100-ամյակի պատմական նշանակությունը եւ ինչպես առաջ, այս անգամ նույնպես ցավակցանք կհայտնի 1.5 մլն զոհերի կապակցությամբ։ Այդպիսով նա այդ մասին կխոսի որոշ իմաստով, սակայն ես չեմ կարծում, որ դուք պետք է իրար հետ համեմատեք այս հարցերը։ Ես կարծում եմ, որ եթե դուք ցանկանում եք խոսել Իրանի եւ նախագահի ստանձնած պարտավորությունների մասին, մենք այդ մասին պետք է առանձին խոսենք»,- նշեց Հարֆը։
Լրագրողի այն հարցին, թե Հոլոքոստի կապակցությամբ այդ հարցը երբեք առաջ չի եկել, Մարի Հարֆը նշեց, որ չի պատրաստվում համեմատել այդ երկու իրադարձությունները։
Մեկնաբանելով այն հարցը, թե ԱՄՆ վարչակազմը Թուրքիայի ճնշման տակ է մնում, Մարի Հարֆը ընդգծեց. «Մենք ինքնուրույն ենք որոշում կայացնում այն մասին, թե ինչ ասել եւ ինչպես ասել»։

Представитель Госдепартамента США Мари Харф в ходе брифинга в Вашингтоне 23 апреля вновь не дала прямого ответа на вопросы о Геноциде армян.
По ее словам, конечно же, в этом году «некоторые люди надеялись услышать другие слова, и мы, конечно же, понимаем их позицию». Однако, как отметила Харф, президент не раз высказывал свою позицию по вопросу того, что произошло в 1915 году.
На это журналист отметил, что, несомненно, были люди, которые хотели бы, чтобы все осталось, как есть.
Отвечая на прямой вопрос, думает ли президент, что случившееся является геноцидом, Мари Харф переадресовала вопрос в Белый Дом. Представитель Госдепа также уклонилась от нескольких вопросов о том, что президент обещал признать Геноцид в ходе избирательной кампании, но так и не сделал это, также он может, например, поступить с вопросом по Ирану.
«Мы все понимаем, есть люди, которые хотели услышать другие слова в этом году, и я думаю, что мы можем ожидать, что президент выступит с заявлением в этом году, которое ознаменует собой историческое значение столетия, и как и в прошлом выразит скорбь о бессмысленной гибели 1,5 млн армянских жизни. Таким образом, он будет говорить об этом в некотором роде, но я не думаю, что вы должны сравнивать какой-либо из этих вопросов. Я думаю, что если вы хотите поговорить об Иране и обязательствах, принятых президентом, мы можем поговорить об этом отдельно»,- отметила Харф.
Представитель Госдепа признала, что имели место межведомственные дискуссии относительно этого вопроса. На вопрос журналистов о том, что никогда не возникало вопросов по поводу Холокоста, Мари Харф отметила, что не собирается делать сравнения между двумя событиями.
Комментируя вопрос, находится ли администрация под давлением Турции, Мари Харф подчеркнула: «Мы принимаем решения о том, что мы говорим о как мы говорим о различных явлениях самостоятельно».