Ցեղասպանությունների թեմատիկայի ուսումնասիրությունը անհրաժեշտ է, որպեսզի ապագայում թույլ չտանք դրա կրկնությունը։ Այս մասին ապրիլի 23-ին Երեւանում «Ընդդեմ ցեղասպանություն հանցագործության» գլոբալ ֆորումի ժամանակ հայտարարել է ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար Իոաննիս Ամանատիդիսը։
Նա հիշեցրել է, որ հայկական խորհրդարանը ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի համահիմնադիրներից մեկն է։ «Մենք նշում ենք 2 իրադարձություն՝ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը եւ Առաջին համաշխարհային պատերազմի ավարտը։ Հայոց ցեղասպանությունը կոծկելու փորձերը հանգեցրին Հոլոքոստին։ 100 տարի անց հայերը արդարություն են պահանջում եւ սպասում»,- նշեց Իոաննիս Ամանատիդիսը։
Գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ աշխարհի բոլոր ծայրերում հիշատակի միջոցառումներ են տեղի ունենում։
«Ցավոք սրտի մեր եղբայրների ջարդը շարունակվում է։ Եկեք այնպես անենք, որ ցեղասպանությունը չշարունակվի»,- հայտարարեց Ամանատիդիսը։

Исследование тематики геноцидов необходимо, дабы помнить и не допустить их повторения в будущем. Об этом заявил генеральный секретарь Межпарламентской ассамблеи православия Иоаннис Аманатидис, выступая 23 апреля в Ереване на глобальном общественно-политическом форуме «Против преступления геноцида».
Он напомнил, что армянский парламент – один из учредителей Межпарламентской ассамблеи православия. «Мы отмечаем 2 события – 100-летие Геноцида армян и окончание Первой мировой войны. Попытки замалчивать Геноцид привели к Холокосту. 100 лет спустя армяне требуют сатисфакции и ожидают ее», - отметил Иоаннис Аманатидис.
Генсек отметил, что во всех точках мира проходят мероприятия, посвященные исторической памяти, чтобы предотвратить повторение Геноцида в будущем. В свою очередь, парламентские структуры тоже предпринимают усилия.
«К сожалению, резня наших братьев продолжается. Давайте сделаем так, чтобы геноцид не повторялся», - заявил Иоаннис Аманатидис.