Ծիծեռնակաբերդ հուշահամալիրում մայիսի 18-ի երեկոյան Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակման արարողություն է կայացել, որին մասնակցել են Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանատան ներկայացուցիչներ՝ դեսպանի պաշտոնակատար Կենիչիրո Սասամեի գլխավորությամբ, Երեւանում YMCA-ի ներկայացուցիչներ, հայ-ճապոնական գիտակրթական մշակութային «Հիկարի» կենտրոնի, Էսթետիկայի ազգային կենտրոնի անդամներ: (ֆոտոռեպորտաժ)
Արարողության մասնակիցները ծաղիկներ են խոնարհել Անմար կրակի մոտ, մեկ րոպե լռությամբ հարգել Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
Հիշատակի արարողության համար Ճապոնիայից լապտերներ են բերվել՝ պատրաստված YMCA Hiroshima կենտրոնի սաների կողից: Ճապոնական հնագույն ավանդույթի համաձայն, մայրամուտից հետո լուսավորված լապտերները ջուրն են իջեցրել: Այդպիսի արարողություն Հայաստանում առաջին անգամ է անցկացվել:
Հայ եւ ճապոնացի երեխաների միջեւ ակտիվ շփումները սկսվել են 2005 թվականին, երբ Հիրոսիմայի եւ Նագասակիի ռմբակոծությունների 60-րդ տարելիցի առիթով «Խաղաղության լապտերներ» ծրագրի շրջանակում հայ երեխաները լապտերներ են պատրաստել եւ ուղարկել Ճապոնիա: Դա հիմք է դրել մի ավանդույթի, որին միացել են նաեւ այլ երկրներ:

YEREVAN. - On Monday evening, a commemoration ceremony of the Armenian Genocide was held in Armenian Genocide Memorial Complex Tsitsernakaberd located in capital Yerevan. The ceremony was attended by the representatives of Japanese Embassy in Armenia, led by Ambassador Kenichiro Sasame, YMCA representatives in Yerevan, members of the Armenia-Japanese Scientific, Educational and Cultural Center “Hikari” and National Centre of Aesthetics (NCA). (photos)
The attendees laid flowers at the Eternal Flame, and observed a minute of silence in memory of the innocent victims of the Armenian Genocide.
Lanterns, made by the students of Hikari Centre, were specially sent from Japan. The lanterns were carried by children – pupils of the Hikari Centre and NCA. After the sunset, the lanterns – with candles lit inside - were floated down into water, according to the old Japanese tradition. In fact, it is the first time this kind of ceremony has been held in Armenia.
Active communication between Armenian and Japanese children started in early 2005, when Armenian children made and sent to Japan lanterns in the framework of the program ‘Lanterns of the world’ dedicated to the 60th anniversary of Hiroshima and Nagasaki bombings. This gave birth to the tradition, which other countries joined.