Հայաստանը նախաձեռնել է «Տիկնիկներ՝ հանուն խաղաղության և միջազգային երկխոսության» համաշխարհային երթը, որը մեկնարկելու է Երեւանում հունիսի 1-ին՝  Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը։
Ինչպես NEWS.am-ի թղթակցին հայտնեց Տիկնիկային արվեստի գործիչների միջազգային միության UNIMA հայկական կենտրոնի նախագահ Արմեն Սաֆարյանը, երթը կմեկնարկի ժամը 16։30-ին Հյուսիսային պողոտայից։ Պաշտոնական բացումը կկայանա ժամը 18։00-ին Հովհաննես Թումանյանի անվան թատրոնում։ Երեւանում երթը կշարունակվի մինչեւ հունիսի 7-ը։ Այդ օրերին Հայաստանի մայրաքաղաքում տեղի կունենա տիկնիկային թատրոնների միջազգային փառատոն, որին կմասնակցեն 11 երկրներ՝ Իրան, Իսրայել, Իտալիա, Վրաստան, Ռուսաստան, Նիդերլանդներ, Բուլղարիա եւ այլն։
Հունիսի 3-ին Երեւանի կենտրոնում՝ 5 մայրցամաքներից բերված հողի վրա, կտնկվի խաղաղության ծառ՝ սոսի։
Հունիսի 2-5ը, հանդիսատեսը կարող է անվճար դիտել տարբեր երկրներից ժամանած տիկնիկային թատրոնների ներկայացումները, իսկ հանգստյան օրերին՝ հայրենական տիկնիկային թատրոնների ներկայացումները։ Հայաստան կժամանեն ՅՈՒՆԻՄԱ-ի գլխավոր քարտուղար Ժակ Տրուդոն եւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցիչներ։ Երթի մասնակիցները կհարգեն նաեւ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը։ Միջոցառումը կընթանա Հայաստանի առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի հովանու ներքո։
Միջոցառումը նվիրված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հիմնադրման 70-ամյակին։ Հայաստանի նախաձեռնությանը միացել են 95 երկրների UNIMA ազգային կենտրոնները։ Համաշխարհային երթը կավարտվի սեպտեմբերի 21-ին՝ Խաղաղության  համաշխարհային օրը եւ Հայաստանի անկախության օրը, Փարիզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր  գրասենյակի մոտ։
Արմեն Սաֆարյանի խոսքով՝ Հայաստանը առաջին անգամ չէ խաղաղության եւ երկխոսության կոչ անում։ 1995թ. հայկական կողմը նման երթ էր նախաձեռնել, որին միացել էին UNIMA-ի ազգային կենտրոնները։
«Որպեսզի մեր մոլորակը ազատ շնչի, աշխարհում պետք է խաղաղություն հաստատվի։ Մենք պարտավոր ենք պահպանել աշխարհի գեղեցկությունը եւ ոչ թե ոչնչացնել բնությունը, ցավ պատճառել մեզ շրջապատող մարդկանց։ Մենք երթը նվիրում ենք նաեւ այն երեխաներին, որոնք զրկվել են մանկությունից, ստիպված են եղել տառապանքներ կրել եւ որոնք սպանվել են։ Բայց պետք է հիշել. բարին հաղթում է չարին»,- եզրափակեց Արմեն Սաֆարյանը։

Армения инициировала всемирное шествие «Куклы за мир и межкультурный диалог». Шествие стартует 1 июня в Ереване, в Международный день защиты детей.
Как сообщил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am председатель армянского центра Международного союза деятелей кукольного искусства (UNIMA) Армен Сафарян, шествие начнется в 16:30 на Северном проспекте. Официальное открытие состоится в 18 часов в кукольном театре имени Ованеса Туманяна. В Ереване шествие продлится до 7 июня, в эти же дни в столице Армении пройдет международный фестиваль кукольных театров, в котором примут участие кукольные театры из 11 стран, в том числе Ирана, Израиля, Италии, Грузии, России, Голландии, Болгарии.
3 июня в центре Еревана в земле, привезенной с пяти континентов, будет высажено дерево мира – платан.
Со 2 по 5 июня зритель сможет бесплатно посмотреть спектакли участвующих в фестивале зарубежных театров, а в выходные – спектакли отечественных кукольных театров. Ожидается приезд генерального секретаря ЮНИМА Жака Трудо, представителей ЮНЕСКО. Участники шествия также почтят память жертв Геноцида армян. Мероприятие пройдет под патронажем первой леди Армении Риты Саргсян.
Инициатива приурочена к 70-летию ЮНЕСКО. К инициативе Армении присоединились национальные центры UNIMA из 95 стран. В рамках акции запланированы театрализованные шествия, фестивали, мастер-классы. Всемирное шествие завершится 21 сентября перед штаб-квартирой ЮНЕСКО в Париже, в Международный день мира и День независимости Армении.
По словам Армена Сафаряна, Армения не в первый раз выдвигает инициативу призыва к миру и диалогу. В 1995 году, 20 лет назад, армянская сторона также инициировала аналогичное шествие, к которому присоединились национальные центры UNIMA.
«Должен воцариться мир, чтобы планета спокойно дышала. Мы обязаны сохранить красоту мира, а не уничтожать природу, причинять окружающим боль и страдания. Мы также посвящаем шествие детям, которые были лишены детства, пережили страдания, были убиты», - отметил Армен Сафарян, резюмировав – «Но надо помнить - добро побеждает зло».