Եգիպտոսի քրեական դատարանը հունիսի 2-ի հետաձգել է նախկին նախագահ Մուհամմեդ Մուրսիի դատավճռի հրապարակումը մինչեւ հունիսի 16-ը։ Ինչպես պարզաբանել է դատավոր Շաաբան աշ Շամին, ժամանակավոր հետաձգումը անհրաժեշտ է գործով բոլոր ներքին ընթացակարգերը կարգավորելու համար։
Եգիպտոսի նախկին նախագահ Մուհամմեդ Մուրսին մայիսի 16-ին մահվան էր դատապարտվել։ Կահիրեի քրեական դատարանը նրան ու «Մուսուլման եղբայրների» մի քանի առաջնորդների գործով վճիռ էր կայացրել պետական դավաճանության եւ օտար պետության համար լրտեսություն կատարելու մեղադրանքով, ինչպես նաեւ 2011թ. հունվարյան հեղափոխության օրերին «Մուսուլման եղբայրների» առաջնորդների՝ բանտերից փախչելու համար։
Պետական դավաճանության գործում Մուրսիի անունը չկա։ Մուրսիին մահվան են դատապարտել բանտից փախչելու համար, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Հայտնի է դարձել, որ այսօր առավոտյան ստացվել է նաեւ երկրի Գերագույն մուֆթիի պատասխանը, որին, ըստ օրենքի, ուղարկում են մահապատժի վճիռները։ Թե ինչ պատասխան է տվել մուֆթին, հայտնի չէ։

Уголовный суд Египта перенес 2 июня оглашение окончательного вердикта экс-президенту Египта Мухаммеду Мурси на 16 июня. Как объявил сразу после начала заседания судья Шаабан аш-Шами, временная отсрочка «необходима для завершения всех внутренних процедур по делу». В тот же день состоится обнародование приговора по делу о шпионаже в пользу иностранного государства.
Окончательное судебное решение отстраненному от власти главе государства, а также десяткам представителей «Братьев-мусульман», приговоренным 16 мая к смертной казни по делу о массовом побеге заключенных из тюрем в дни революции 2011 года и участии их в массовых беспорядках, было запланировано на вторник. Кроме того, суд должен был поставить точку и в деле о шпионаже в пользу иностранного государства, по которому Мухаммед Мурси также проходит обвиняемым, передает ТАСС.
Известно, что утром поступил ответ от Верховного муфтия страны, которому, согласно закону, передаются на рассмотрение все смертные приговоры. Каков ответ муфтия, неизвестно.