Հունաստանի կառավարությունը կարող է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնել, եթե վարկատուները չհամաձայնվեն զիջումների գնալ վարկեր տրամադրելու հարցում։ Այս մասին Ant1 հեռուստատեսության եթերում հայտարարել է Հունաստանի առողջապահության եւ սոցիալական ապահովության առաջին փոխնախարար Դիմիտրիս Ստրատուլիսը։
«Վարկատուները փորձում են մեզ կոշտ մեթոդներ պարտադրել։ Եթե նրանք չհրաժարվեն կառավարությունը շանտաժի ենթարկելուց, մենք ստիպված ենք լինելու այլընտրանքային լուծումներ փնտրել եւ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնել»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը հայտարարել էր, որ Հունաստանի կառավարությունը չի ընդունի վարկատուների առաջարկած համաձայնության նախագիծը։ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի եւ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ հեռուստակամուրջի ժամանակ նա պարզաբանել է, որ Բրյուսելի առաջարկը չի կարող հիմք հանդիսանալ համաձայնության համար, քանի որ դրանցում հաշվի չեն առնվել վերջին ամիսների ընթացքում Բրյուսելում տեղի ունեցած բանակցությունները, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Հիշեցնենք, որ Եվրահանձնաժողովը, ԵԿԲ-ն եւ ԱՄՀ-ն համաձայնության էին եկել Աթենքի վարկային ծրագրի երկարաձգման հարցում փոխարենը բարեփոխումների ծրագիր առաջարկելով։ Աթենքը, դրան ի պատասխան, սեփական պայմաններն էր առաջ քաշել։ Կողմերը դեռեւս չեն հաղթահարել բարեփոխումների առանցքային հարցերի շուրջ տարաձայնությունները։

Греческое правительство может провести досрочные парламентские выборы, если кредиторы не пойдут на уступки и не согласятся смягчить условия по выдаче кредитов. Об этом заявил в эфире телеканала Ant1 первый замминистра здравоохранения и социального страхования Греции Димитрис Стратулис.
«Кредиторы стремятся навязать нам жесткие меры. Если они не откажутся от пакета мер по шантажу правительства... нам придется искать альтернативные решения, провести парламентские выборы», - сказал он.
Ранее премьер-министр Греции Алексис Ципрас объявил, что греческое правительство не примет предложенный кредиторами проект соглашения. В ходе телемоста с канцлером Германии Ангелой Меркель и президентом Франции Франсуа Олландом он пояснил, что предложение Брюсселя не может являться основой для соглашения, так как не учитывает переговоры в последние месяцы в Брюсселе, передает ТАСС
Еврокомиссия, ЕЦБ и МВФ договорились о программе реформ Афин в обмен на продление кредитной программы, что дало бы возможность снять угрозу дефолта Греции. В свою очередь Афины выдвинули собственные предложения, предложив взять их за основу соглашения. Пока участники переговоров не сумели преодолеть разногласия по ключевым пунктам реформ.
С 2010 года, когда начался кризис суверенной задолженности Греции, ЕС и МВФ потратили на спасение этой страны почти 250 млрд евро. Несмотря на частичное списание долгов Греции в 2012 году, ее госдолг в настоящий момент превышает 315 млрд евро, что составляет 175% от ВВП. Это в три раза превышает предельно допустимый уровень данного показателя для стран зоны евро, который, согласно Пакту стабильности и роста, составляет 60% от ВВП.