Տաշիր-Ստեփանավան ավտոճանապարհին` Սարատովկա գյուղի մոտակայքում տեղի ունեցած ողբերգական վթարի հանգամանքները կպարզի քննությունը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Լոռիի ոստիկանապետ Արտակ Կարապետյանը:
Նա նշեց, որ դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ՔՕ-ի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով, նշանակվել են փորձաքննություններ, որոնք կպարզեն դեպքի հանգամանքները: Հարցին, թե ինչն է եղել հրդեհի բռնկման պատճառը, ոստիկանապետն ասաց, որ դա միայ նպարզ կլինի փորձաքննության ավարտից հետո, բայց միանշանակ է, որ գազի բալոնը չի պայթել, հնարավոր է վառելիքից բռնկված լինի հրդեհը:
Վթարի մասին զրուցեցինք նաեւ Տաշիրի ոստիկանապետ Արտակ Հովհաննիսյանի հետ: Նա մեզ հետ զրույցում նշեց, որ հրդեհի բռնկման պատճառները կարող են տարբեր լինել, օրինակ՝ հնարավոր է մեքենան հրդեհված լինի բախումից, կարճ միացում եղած լինի կամ վառելիքի արտահոսք, ամեն ինչ պարզ կլինի քննության արդյունքում: Ինչ վերաբերում է մեքենայի համարանիշներ չունենալուն, Տաշիրի ոստիկանապետն ասաց, որ մեքենայի առուվաճառքը նոր էր եղել եւ դեռ չէին հասցրել համարանիշները ստանալ: Մեքենան Տաշիր քաղաքի բնակիչ, 21-ամյա Վանիկ Ստեփանի Մարդոյանին է, նոր էր գնել, բայց դեռ հայտնի չէ՝ ղեկին ով էր: Արտակ Հովհաննիսյանը նշեց, որ ամբողջ կյանքում նման դաժան տեսարան չէր տեսել:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ փրկարար ծառայությունը հունիսի 6-ին, ժամը 00.39-ին, փրկարար ծառայությունում տեղեկատվություն է ստացել, որ Տաշիր-Ստեփանավան ավտոճանապարհին` Սարատովկա գյուղի մոտակայքում, այրվում է ավտոմեքենա: Դեպքի վայր է մեկնել երկու մարտական հաշվարկ:
Դեռեւս չբացահայտված հանգամանքներում Տաշիր-Ստեփանավան ավտոճանապարհի 8-րդ կմ-ում «Վոլկսվագեն Տուարեգ» մակնիշի ավտոմեքենան (առանց պ/հ) դուրս է եկել ճանապարհի երթեւեկելի հատվածից, բախվել քարերին եւ բռնկվել: ՃՏՊ-ի հետեւանքով զոհվել են Տաշիր քաղաքի բնակիչներ՝ 1994թ. ծնված Վանիկ Մարդոյանը, 1991թ. ծնված Վահագ Ալբերտյանը, 1993թ. ծնված Արման Տոնոյանը, 1991թ. ծնված Գեւորգ Պողոսյանը, 1993թ. ծնված Կարեն Խաչատրյանը, Լոռու մարզի Մեծավան գյուղի բնակիչ, 1993թ. ծնված Գասպար Ղուկեյանը եւ Երեւանի բնակիչ՝ 1993թ. ծնված Արթուր Բալյանը:
Հրշեջ-փրկարարները կռունկի օգնությամբ ավտոմեքենան տեղափոխել են ավտոքարշակի վրա. ավտոմեքենան (5 զոհով) տեղափոխվել է Ստեփանավան քաղաքի ԲԿ-ի տարածք, ավտոմեքենայի մասնատման եւ դիակների հանման համար:
Հունիսի 6-ին, ժամը 09.06-ին հրշեջ-փրկարարները մասնատել են ավտոմեքենան, դուրս բերել դիակները եւ փոխանցել դիահերձարանի աշխատակիցներին:

Следствие выяснит причины трагического ДТП на дороге Ташир – Степанаван в Лорийской области Армении. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил начальник полиции Лорийской области Артак Карапетян.
Он отметил, что в связи с ДТП возбуждено уголовное дело по ч. 3 ст. 242 Уголовного кодекса, назначены экспертизы, которые позволят выяснить обстоятельства инцидента. В ответ же на вопрос о том, что стало причиной возгорания, начальник полиции сказал, что это станет ясно только после экспертизы, но ясно одно: газовый баллон не взорвался, а возгорание могло быть от топлива.
А начальник полиции города Ташир Артак Ованнисян в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сказал, что причины пожара могут быть разными, например, машина могла возгореться от столкновения, от короткого замыкания или утечки топлива – следствие выяснит это. Что касается того, что у машины не было номерного знака, то он отметил, что 21-летний житель Ташира Ваник Мардоян купил этот автомобиль недавно и еще не успел получить номерной знак, однако еще не ясно, кто был за рулем.
Ранее Новости Армении – NEWS.am сообщало, что в Лорийской области Армении 6 июня в 00:39 часов на дороге Ташир – Степанаван, при невыясненных обстоятельствах, автомобиль марки «Volkswagen Touareg» выехал за проезжую часть дороги, врезался в камни и воспламенился. Вследствие ДТП погибли семь молодых людей.
Их личности установлены. Пятеро из них – жители города Ташир Лорийской области: Ваник Мардоян (21 год), Карен Хачатрян (22 года), Геворк Погосян (24 года), Ваагн Албертян (24 года), Арман Тоноян (22 года). Среди погибших был также 22-летний житель села Мецаван Лорийской области Гаспар Гукеян, и 22-летний житель Еревана Артур Балян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в Следственном комитете Армении, в Степанаванском следственном отделе Лорийского следственного управления Следственного комитета Армении возбуждено уголовное дело по ч. 3 ст. 242 Уголовного кодекса Армении. В Следственном комитете отметили, что 6 июня, примерно в 00:00, на 10-м километре дороги Ташир – Степанаван автомобиль марки «Volkswagen Touareg» без номерного знака, который направлялся в Степанаван, съехал с проезжей части дороги, врезался в дерево и сгорел, вследствие чего находившиеся в машине все 7 человек погибли.