Ֆրանսիան անընդունելի է համարում իր դեմ արտասահմանյան հետախուզական ծառայությունների գործունեությունը եւ չի հանդուրժի իր անվտանգության դեմ որեւէ ոտնձգություն։ Այս հայտարարությունը տարածել է Ելիսեյան պալատի մամուլի ծառայությունը նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստից հետո։
«Ֆրանսիան չի հանդուրժի ոչ մի գործողություն, որը սպառնալիքի տակ է դնում իր անվտանգությունը»,-ասված է հայտարարության մեջ, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ֆրանսիայի նախագահին գաղտնալսելու շուրջ սկանդալը ծագել էր հունիսի 23-ի երեկոյան՝ լրագրողական հետաքննության հրապարակումից հետո։ Wikileaks-ի հետ համատեղ՝ Liberation թերթը եւ Mediapart կայքը տեղեկություններ էր տարածել, որոնց համաձայն՝ ԱՄՆ Ազգային անվտանգության գործակալությունը 2006-2012թթ. ընթացքում գաղտնալսել է 3 ֆրանսիացի նախագահների՝ Ժակ Շիրակի, Նիոլա Սարկոզիի եւ Ֆրանսուա Օլանդի հեռախոսազրույցները եւ էլեկտրոնային նամակագրությունը։

Франция считает неприемлемой разведдеятельность зарубежных спецслужб и не потерпит посягательств на свою безопасность. Такое заявление распространила пресс-служба Елисейского дворца по итогам чрезвычайного заседания Совета безопасности во главе с президентом республики Франсуа Олландом.
«Франция не потерпит никаких действий, ставящих под угрозу ее безопасность», - говорится в заявлении, передает ТАСС.
Скандал в связи с сообщениями о слежке за французскими президентами со стороны американских спецслужб разразился во вторник вечером после публикации результатов громкого журналистского расследования. Данные, обнародованные газетой Liberation и сайтом Mediapart совместно с сайтом Wikileaks, свидетельствуют о том, что Агентство национальной безопасности США в период с 2006-го по май 2012 года прослушивало телефонные переговоры и перехватывало электронные сообщения трех французских президентов - Жака Ширака, Николя Саркози и Франсуа Олланда, а также их ближайших помощников.