Նոր Սահմանադրությունը լուրջ փոփոխություններ կբերի քաղաքական դաշտում, կհստակեցվի, թե ով ինչի համար է պատասխանատվություն կրում, եւ ում առաջ է հաշվետու: Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 22-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՀՀԿ պատգամավոր Սուքիաս Ավետիսյանը՝ ավելացնելով, որ կիսանախագահական-կիսախորհրդարանական համարկարգն արդեն հուշում է, որ մի բան կիսատ է:
«Նոր Սահմանադրությամբ վարչապետն է պատասխանատվություն կրում եւ հաշվետու է խորհրդարանի առջեւ: Խորհրդարանական համակարգին անցնելով, այդ «կիսա» մասնիկը վերանում է, հստակեցվում է պաշտոնյաների պատասխանատվության աստիճանը»,- ասաց Սուքիաս Ավետիսյանը:
ՀՀԿ պատգամավորին անհասկանալի է թվում այն հանգամանքը, որ նոր Սահմանադրությունը քննադատությունների է արժանանում մի շարք խորհրդարանական ուժերի կողմից, որոնք բազմիցս հանդես են եկել սահմանադրական բարեփոխումներ իրականացնելու կոչերով:
«2009թ. բոլոր խորհրդարանական ուժերը սահմանադրական բարեփոխումներ էին առաջարկում, բացի ՀՀԿ-ից, իսկ հիմա, երբ ՀՀԿ-ն առաջարկում է բարեփոխումներ, բոլորը քննադատում են, դա ինձ համար անհասկանալի է»,- ասաց պատգամավորը :
Սուիքիաս Ավետիսյանի խոսքով՝ նախքան Նոր Սահմանադրության տեքստի հրապարակումը, սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովը եղել է մարզերում եւ փորձել է հասարակության լայն զանգվածներին իրազեկել առաջարկվող Սահմանադրության դրույթների վերաբերյալ:
«Իշխանության առջեւ, որն այսօր բարեփոխումներ է ձեռնարկել, շատ մեծ խնդիր է մարզերում եւ ընդհանրապես հասարակության լայն զանգվածներին շատ մանրամասնորեն տեղյակ պահել այն հիմնական դրույթների մասին, որ տեղ են գտնելու առաջիկա Սահմանադրության մեջ: Դրա հետ կապված, կարծում եմ, դեռեւս ժամանակ կա: Հիմա շատ ակտիվ քննարկումներ են տեղի ունենում: Ես այդ քննարկումներից մեկ, երկուսին եղել եմ: Չէի ասի, որ մեծ թվով մարդիկ կային, բայց ցանկացողները մասնակցում են»,- ասաց Ավետիսյանը:
Անդրադառնալով նոր Սահմանադրության վերաբերյալ ազգային փոքրամասնությունների դժգոհություններին՝ ՀՀԿ պատգամավորը նշեց, որ նրանք դժգոհելու առիթ չունեն, քանի որ բարեփոխումների մեջ կա հստակ անդրադարձ փոքրամասնություններին:
Պատգամավորը նշեց, որ սահմանադրական բարեփոխումների հատուկ հանձնաժողովը պատրաստ է քննարկել փոքրամասնությունների բոլոր խնդիրները եւ առաջարկությունները:

Новая Конституция внесет серьезные изменения в политическую структуру Армении, будет введено четкое разделение ответственности и будут уточнены вопросы подотчетности. Об этом на пресс-конференции 22 июля заявил депутат Национального собрания Армении от Республиканской партии Сукиас Аветисян, добавив, что полупрезидентская-полупарламентская система правления уже подсказывает, что здесь что-то наполовину.
«По новой Конституции ответственность несет премьер-министр и он подотчетен парламенту. При переходе к парламентской системе правления приставка «полу» будет ликвидирована, будет уточнена степень ответственности должностных лиц», - сказал Сукиас Аветисян.
Депутату от РПА непонятно, почему новая Конституция подвергается критике со стороны ряда парламентских сил, которые не раз выступали с призывами провести конституционные реформы.
«В 2009 году все парламентские силы предлагали провести конституционные реформы, помимо РПА, а сейчас, когда РПА предлагает провести реформы, все критикуют, это мне непонятно», - сказал депутат.
По словам С. Аветисяна, до публикации текста новой Конституции комиссия по конституционным реформам побывала в областях и попыталась осведомить широкие общественные массы о предлагаемых изменениях.
«Перед властью, которая инициировала конституционные реформы, стоит серьезная задача – довести до широких масс те основные положения, которые войдут в Конституцию. По этому поводу я полагаю, что еще есть время. Сейчас идут активные обсуждения. Я присутствовал на паре таких обсуждений. Я не скажу, что было много народа, но желающие принимают участие», - скал он.
Говоря о недовольстве национальных меньшинств в связи с новой Конституцией, депутат отметил, что у них нет повода для недовольства, поскольку в новом проекте Конституции есть четкие положения о нацменьшинствах.
Он отметил, что комиссия по конституционным реформам готова обсудить все возражения и предложения нацменьшинств.