Սեպտեմբերի 4-ին Հայաստանի ազգային հավաքականը Եվրո 2016-ի ընտրական փուլի շրջանակներում արատգնա հանդիպում կանցկացվի Սերբիայի հավաքականի հետ: Սա կլինի հայկական թիմի առաջին խաղը նրա անփոխարինելի դարպասապահի, ավագ ֆուտբոլիստի կարիերան ավարտելուց հետո: NEWS.am-ի թղթակից Վերա Մարտիրոսյանը զրուցել է Ռոման Բերեզովսկու հետ՝ իր զգացողությունների, առաջիկա ծրագրերի, կարիերայում ամենից հիշվող պահերի եւ այլ թեմաների մասին:
Ռոման, գրեթե 20 տարի հանդես եք եկել Հայաստանի ազգային հավաքականում եւ այսօր առաջին անգամ դիտելու եք խաղը ոչ ֆուտբոլիստի կարգավիճակով: Ի՞նչ զգացողություններ ունեք:
Զգացողություններս նոստալգիկ են, բայց միեւնույն ժամանակ կարծում եմ, որ պետք է առաջ նայել լավատեսությամբ, հավատալ, որ հաջողությունը կգա, անկախ այն բանից, թե ով է խաղում թիմում: Հուսամ՝ տղաները ցույց կտան՝ ինչի են ընդունակ:
Ի՞նչ ծրագրեր ունեք առաջիկայում:
Այնպես ստացվեց, որ կարիերաս ավարտելուց անմիջապես հետո ես անցա մարզչական գործունեության: Սկզբում մարզում էի դարպասապահներին «Դինամոյի» երիտասարադական թիմում: Նրանց հետ մեկնում էի հավաքների, իսկ նոր մարզչի՝ Անդրեյ Կոբելեւի գալու հետ տեղափոխվեցի հիմնական թիմ: Հուլիսի կեսերից ես «Դինամոյի» հիմնական թիմի դարպասապահների մարզիչն եմ:
Դուք ստացե՞լ եք մարզչական արտոնագիր:
Այո, անմիջապես ես ընդունվեցի մարզիչների դպրոց: Այժմ աշխատելուն զուգահեռ սովորում եմ: Այսպես կլինի մեկ տարի:
Ձեր նախկին խաղընկերը ազգային հավաքականում ՝ Արթուր Պետրոսյանը անցյալ տարի «Ցյուրիխում» մարզելուն զուգահեռ աշխատում էր նաեւ Հայաստանի ազգային հավաքականում: Հնարավոր է՝ Ձեզ մոտ էլ ստացվի համատեղելը:
Անկեղծ ասաց, նման խոսակցություններ չեն եղել: Բայց եթե լինեն, կարծում եմ կարելի է քննարկել: Հուսամ՝ թիմում դեմ չեն լինի: Դա կբարձրացնի նաեւ թիմի մակարդակը: Անգամ եթե մարզիչն է աշխատում այնպիսի բարձր մակարդակի վրա, ինչպիսին հավաքականն է: Կարծում եմ՝ «Դինամոյի» համար դա շատ հարգի կլինի: Իմ ժամանակավոր բացակայություններն այնտեղ խնդիր չեն լինի: Եթե իմ օգնության կարիքը լինի, ես մեծ սիրով թիմի հետ կլինեմ բոլոր խաղերին:
Պորտուգալիայի հետ պարտությունից հետո շատ էր խոսվում, որ Դուք կավարտեք կարիերան, բայց հավաքականը դեռ չորս խաղ ունի անցկացնելու: Եթե «Դինամոյից» առաջարկը չլիներ, Դուք կմնայի՞ք թիմում մինչ ընտրական փուլի ավարտը:
Հավաքականը դեռ ունի խմբից դուրս գալու փոքր, տեսական հնարավորություններ: Առաջ ես այդքան ուժեղ չէի զգում, որ ժամանակն աշխատում է իմ դեմ որպես ֆուտբոլիստի: Եվ ապրածս ամեն ամիսը, չնայած իմ կատարած մեծ աշխատանքի, ինձ ավելի հետ էր գցում՝ համեմատած իմ ավելի երիտասարդ թիմակիցների:
Կոնկրետ ե՞րբ զգացիք, որ պետք է հեռանաք:
Ես մեծ հույսեր էի կապում Պորտուգալիայի խաղի հետ: Եթե մենք հաղթեինք, խմբից դուրս գալու լավ հնարավորություններ կպահպանեինք: Եթե այն ժամանակ կարողանայի պահպանել մարզավիճակս, գուցե եւ մնայի: Բայց այդ ժամանակ լրանում էր պայմանագրիս ժամկետը «Դինամոյի» հետ: Ինձ թիմի նախկին ղեկավարությունը առաջարկեց աշխատանք եւ ես այն ընդունեցի:
Այն ժամանակ մամուլում խոսվում էր, որ հնարավոր է Դուք հանդես գաք երեւանյան «Փյունիկում», որպեսզի պահպանեք ֆիզիկական մարզավիճակը: Այդպիսի ծրագրեր կայի՞ն:
Խոսակցություններ կային, բայց, կշեռքին դնելով բոլոր կողմերն ու դեմերը, ես հասկացա, որ կարելի է ձգել մի քիչ էլ, բայց ես չգիտեի, թե հետո ինչպես կլինի: Գուցե ավելի վատ լիներ: Ինչպես արդեն ասացի՝ ժամանակն իմ դեմ էր խաղում: Ես կարող էի երկու- երեք ամիս էլ խաղալ, բայց դժվար թե դառնայի ավելի լավը, քան կայի:
Երբ Սարգիս Հովսեփյանն ավարտեց կարիերան, բոլորին պարզ էր, որ նոր ավագը Դուք եք լինելու: Ինչ եք կարծում ՝ ո՞վ է լինելու հավաքականի հաջորդ ավագը:
Կարծում եմ՝ կա երեք թեկնածու, ովքեր ունեն առաջնորդի հատկանիշներ՝ Ռոբերտ Արզումանյանը՝ նա արդեն բավական փորձառու է, Հենրիխ Մխիթարյանը՝ հիանալի ֆուտբոլ է ցուցադրում, նա Հովսեփյանի ժամանակից էլ ցույց է տալիս առաջնորդի որակներ, եւ Յուրա Մովսիսյանը, որը կրկին սկսել է գոլեր խփել եւ լավ մարզավիճակ հավաքել: Մարզիչը կորոշի, թե ով կլինի ավագ:
Արդեն պա՞րզ է՝ կկազմակերպվի Ձեր հրաժեշտի խաղը:
Անկեղծ ասած, չեմ մտածել: Ես կժամանեմ Երեւան Դանիայի հետ խաղին: Այդ մասին կխոսենք:
Այսօր Հայաստանի հավաքականը խաղում է Սերբիայի հետ: Այս թիմերի երեւանյան հանդիպումը լավագույն էր մեր թիմի համար այս ընտրական փուլում: Ի՞նչ եք սպասում խաղից:
Ֆուտբոլիստների համար դժվար է լինելու խաղալ դատարկ տրիբունաների ներքո: Հուսամ՝ դա մեր թիմի օգտին կխոսի: Բոլորը գիտեն, թե ինչպիսի երկրպագուներ են սերբերը: Այդ աջակցությունը միշտ օգնում է Սերբիայի հավաքականին: Հուսամ՝ մեր տղաները լավ ֆուտբոլ ցույց կտան: Հաջողություն եմ մաղթում նրանց:
Ինչո՞ւ տանուլ տվեցինք այս մրցափուլը:
Հիմնական պատճառը ՝ առաջատար ֆուտբոլիստների վնասվածքներն էին: Եկավ նոր մարզիչ, ով մեծ ոգեւորությամբ մոտեցավ իր գործին: Գուցե այդ հարցում մի քիչ չափն անցավ, երբ երկարատեւ հավաք անցկացրինք, որտեղ վնասվածք ստացավ Արաս Օզբիլիզը, հետո էլ Յուրան էր երկար բուժվում: Նա ցանկանում էր արագ արդյունքի հասնել, բայց գուցե արժեր ավելի լավ ծանոթանալ թիմին, տղաների հնարավորություններին: Գուցե այդպես հնարավոր լիներ խուսափել վնասվածքներից: Ստացվեց, որ մենք մեկ խաղ չունեցանք մեր հիմնական օպտիմալ կազմով: Այո, կային նաեւ հաջող պահեր: Օրինակ՝ Սերբիայի հետ խաղը: Բայց հիմնականում խաղերն ընթանում էին նույն սցենարով: Մենք վատ չէինք սկսում, առաջինն էինք բացում խաղի հաշիվը: Իսկ հետո սկսվում էին վնասվածքները: Գուցե դա ֆիզիկական պատրաստվածության հարցն է: Գուցե պետք էր ավելի շատ ժամանակ տրամադրել դրան:
Ինչպե՞ս եք գնահատում աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի վիճակահանության արդյունքները:
Կարծում եմ՝ մենք լավ հնարավորություններ ունենք՝ հատկապես, երբ առաջնությունը անցկացվելու է Ռուսաստանում: Ես կարիերաս ավարտել եմ որպես ֆուտբոլիստ, բայց հավատում եմ եւ հույս ունեմ, որ Հաայստանն ի զորու է խմբում գրավել առնվազն երկրորդ տեղը:
Եվ վերջում չեմ կարող չտալ այս հարցը՝ Ձեր կարիերայի ամենահիշվող, պահը Հայաստանի ազգային հավաքականում:
Ամենից հիշվող պահը 2007-ին էր, երբ թիմը մարզում էր Յան Պորտերֆիլդը, ում հետ հավաքականը ծաղկում ապրեց: Ցավոք, այդ ժամանակ ես քիչ էի խաղում հավաքականում: Հիշում եմ, երբ նա արդեն շատ ծանր հիվանդ էր, եկավ Հայաստան՝ իմանալով որ իրեն մնացել է ապրել հաշված օրեր, գուցե մեկ շաբաթ: Այդ վիճակով նա եկել էր եւ աջակցում էր թիմին:

4 сентября сборная Армении по футболу проведет выездной матч со сборной Сербии в рамках отборочного тура «Евро-2016». Это будет первая игра сборной, с тех пор как ее бессменный вратарь Роман Березовский завершил карьеру футболиста. Корреспондент Новости Армении –NEWS.am  Вера Мартиросян побеседовала с Романом Березовским, узнала, какие у него эмоции перед матчем, как он оценивает соперника, какой самый запомнившийся момент в карьере и о многом другом.
Роман, Вы почти 20 лет выступали за сборную Армении и сегодня впервые будете смотреть матч не в качестве футболиста. Какие у Вас эмоции?
Ощущения ностальгические, но, в то же время, думаю, что всем надо смотреть вперед с оптимизмом, верить, что успех придет к нам, несмотря на то, кто там играет. Надеюсь, что ребята покажут, на что способны.
Какие у Вас планы на ближайшее будущее?
Так получилось, что сразу после завершения карьеры я приступил к тренерской работе. Сначала тренировал вратарей в молодежном составе «Динамо», ездил с ними на сборы,  а потом, с приходом нового тренера Андрея Кобелева перешел уже в основной клуб. С середины июля я работаю в основном клубе «Динамо».
Вы получили тренерскую лицензию?
Да, я сразу параллельно поступил в высшую школу тренеров. Сейчас параллельно обучаюсь и год еще буду.
Ваш бывший партнер по сборной Артур Петросян в прошлом году параллельно с тренерской работой в «Цюрихе» работал и в тренерском штабе сборной Армении. Нет ли у Вас такого желания?
Честно говоря, таких разговоров не было. Но если будут, думаю можно рассмотреть. Надеюсь здесь, в клубе не будут против. Это все - таки поднимает уровень клуба. Даже если тренер выступает  на таком высоком уровне, как сборная. Думаю, даже для «Динамо» это будет почетно. И мои временные отлучки не будут помехой. Если  будет нужна моя помощь, я с радостью побуду  с командой на всех матчах.
Роман, после поражения от Португалии ходили слухи, что Вы завершите карьеру, но у сборной оставались еще четыре игры, если бы предложение от «Динамо» работать тренером не поступило, Вы остались бы в сборной до окончания отборочного цикла?
У сборной остались очень маленькие, теоретические шансы на выход из группы. Раньше я так сильно не ощущал, что время работает против меня как спортсмена, и каждый прожитый месяц, несмотря на мою большую работу, откидывает меня назад по сравнению с моими более молодыми партнерами по команде.
Когда именно Вы поняли, что надо уходить?
Я связывал большие надежды с игрой против Португалии. Если б мы выиграли, сохранили бы хорошие шансы на выход из группы. Если б мне удалось сохранить форму, наверное, остался бы. Но тогда истекал и срок моего контракта с «Динамо». Мне сразу поступило предложение работать в клубе от прежнего руководства. Ну я и принял.
В то время в прессе писали, что Вы будете выступать в армянском клубе «Пюник», чтобы поддержать физическую форму. Имели место такие разговоры?
Разговоры были, но взвесив все «за» и «против», я понимал, что можно и оттянуть, но я не знал, как будет. Может, вышло бы хуже. Как я уже сказал, время играло против меня. Я мог бы играть там месяца два-три, но вряд ли стал бы лучше, чем был.
Когда Саркис Овсепян завершил карьеру, всем было ясно, что именно Вы будете новым капитаном. Как думаете, кто станет Вашим преемником?
Мне кажется, что есть три кандидата, у которых есть лидерские качества: Роберт Арзуманян, который уже опытный, Генрих Мхитарян показывает высококлассный футбол, он еще во времена Овсепяна показывал лидерские качества и Юра Мовсисян, который сейчас, слава Богу, начал забивать, набирать хорошую форму. Тренер решит, кто из них будет капитаном.
Будет ли организован Ваш прощальный матч?
Честно говоря, я не задумывался. Я приеду в Ереван на матч с Данией, поговорим на эту тему. Я не знаю пока.
Сегодня сборная Армении играет с Сербией. Домашний матч с ними был, наверное, лучшим в этом отборочном цикле.  Что ожидаете от предстоящей игры?
Я понимаю, что для футболистов будет не просто выступать при пустых трибунах. Очень надеюсь, что это пойдет на пользу нашим ребятам. Всем известна яростная поддержка сербских фанатов. Она всегда играет важную роль в игре сербской сборной. Я надеюсь, что наши парни покажут хороший футбол. И я желаю им удачи.
Почему мы все- таки провалили этот отбор?
Основанная причина – травма лидирующих футболистов. Пришел новый тренер. Он с энтузиазмом подошел к своему делу. Может быть, в этом смысле где-то перегнул палку, когда провели слишком большой отбор, где получил травму Арас Озбилиз и Юра долгое время лечился. Мне кажется, он хотел добиться быстрого результата, но, может, стоило лучше познакомиться с ребятами, их возможностями, и это могло бы уберечь от травм. Отсюда все вытекает. Получилось, что мы не смогли провести хотя бы один матч в оптимальном составе. Да, были проблески вроде матча с Сербией, но большинство игр проходили по одному сценарию – мы неплохо начинали, первыми забивали, а потом начинались травмы. Но это, наверное, вопрос физической подготовки. Может, стоило бы больше времени уделять этому.
Как оцениваете результат жеребьевки ЧМ. Какие шансы у Армении?
Думаю, у нас есть большие перспективы, особенно когда чемпионат будет проходить в России.  Я завершил свою карьеру, как футболист, но верю и надеюсь, что сборной Армении под силу занять минимум второе место в группе.
И в конце не могу не задать один вопрос - самый запоминающийся момент в Вашей футбольной карьере в сборной Армении?
Самый запоминающийся момент был в 2007 году, когда сборную тренировал Ян Портерфильд, который дал самый большой толчок сборной. К сожалению, я тогда мало играл за сборную. Я помню, как он в очень тяжелом состоянии приехал на матч сборной Армении, зная, что ему осталось жить считанные дни, может неделю. Он в таком состоянии приехал, был рядом со сборной и поддерживал ее.