Հայազգի Վահան Թուրեքյանը նշանակվել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ գիտությունների եւ տեխնոլոգիաների հարցերով խորհրդական: Նա թվով հինգերորդ խորհրդականն է:
Այդ պաշտոնում դոկտոր Թուրեքյանը խորհուրդներ է տալու պետքարտուղարի, նաեւ նրա տեղակալին՝ տնտեսական աճի, էներգետիկայի եւ շրջակա միջավայրի, գիտության եւ տեխնիկայի հարցերում:
Պետքարտուղարության կայքում ասվում է, թե նա խորհուրդներ կտա առողջապահական խնդիրների վերաբերյալ, որոնք առնչվում են ԱՄն արտաքին քաղաքականությանը:
Նախկինում Թուրեքյանը պաշտոն է զբաղեցրել Գիտության զարգացման աջակցության ամերիկյան ընկերակցությունում:
Թուրեքյանը հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգ է: Նրա հայրը՝ Կարլ Թուրեքյանը հայտնի գիտնական քիմիկոս է, աշխատել է Յելի համալսարանում, հաղորդում է «Asbarez»-ը: Վահան Թուրեքյանը Հայաստան է այցելել 2000թ., որպես Ամերիկյան համալսարանի հրավիրյալ պրոֆեսոր:

On September 8, Dr. Vaughan Turekian, formerly the Chief International Officer at The American Association for the Advancement of Science (AAAS), was named the 5th Science and Technology Adviser to the Secretary of State.
In this capacity, Dr. Turekian will advise the Secretary of State and the Under Secretary for Economic Growth, Energy, and the Environment on international environment, science, technology, and health matters affecting the foreign policy of the United States, State Department said in a statement.
Dr. Turekian will draw upon his background in atmospheric chemistry and extensive policy experience to promote science, technology, and engineering as integral components of U.S. diplomacy.
A grandson of Armenian Genocide survivors, Turekian is the son of Karl K. Turekian, a pioneering Yale geochemist. Vaughan Turekian was also visiting professor at the American University of Armenia in 2000, Asbarez reported.