Ճարպակալումը շատ լուրջ հիվանդություն է. առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով, այդ հիվանդությամբ տառապում է աշխարհի յուրաքանչյուր երրորդ բնակիչը։ Օգոստոսի 25-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց էնդոկրինոլոգ Բամինե Բաղրամյանը։
Նրա հավաստմամբ, մարմնի ավելորդ քաշի հետ խնդիրներ ունեցողների թիվը գնալով աճում է: «Բայց որ ամենացավալին է, հիվանդությունն ավելի ու ավելի է երիտասարդանում»,- նշեց մասնագետը՝ որպես ճարպակալման պատճառներ նշելով սխալ սննդակարգը եւ առօրյայում քիչ շարժվելը։ «Գիրանալուն նպաստում է էներգիայի դիսբալանսը, այսինքն՝ մարդու կողմից ընդունված կալորիաները չեն սպառվում այն չափով, որով պետք է սպառվեն։ Ճարպակալության են բերում նաեւ նյութափոխանակության լուրջ խնդիրները»,- նշեց էնդոկրինոլոգ Բամինե Բաղրամյանը։
Առողջապահության նախարարության ֆիզիոթերապիայի եւ ֆիզիկական բժշկության գիտահետազոտական ինստիտուտի բժիշկ-դիետոլոգ Վարդանուշ Պետրոսյանն էլ իր հերթին ավելացրեց, որ ճարպակալումը հաղթահարելի խնդիր է: «Առողջապահության նախարարությունը առաջնային բուժօգնության բոլոր բժիշկներին ցուցում է տվել ստուգել նախեւառաջ իրենց մոտ եկած յուրաքանչյուր հիվանդի մարմնի զանգվածի ինդեքսը՝ անհրաժեշտ ճարպակալության դեպքում օգնություն տրամադրելու համար։ Իսկ ընդհանրապես, գիրությունը հետեւանք է ֆիզիկական թերակտիվության եւ ճարպոտ սննդի»,- նշեց Վարդանուշ Պետրոսյանը՝ հավելելով, որ արտասահմանյան մի շարք երկրներում կան եւ գործում են ազգաբնակչության առողջ սննդի եւ ճարպակալության խնդիրներով զբաղվող միջգերատեսչական կոմիտեներ։
Բժիշկ-դիետոլոգը նշեց նաեւ, որ նորմայի սահմաններում է ամսական 1 կգ նիհարելը։ «Մարդիկ չպետք է նպատակ դնեն միանգամից, շատ արագ նիհարել։ Նրանք դա չպետք է անեն միայնակ, այլ պետք է դիմեն մասնագետի օգնությանը։ Արագ նիհարելը վնասում է օրգանիզմին։ Մեկ ամսում 4 կգ-ից ավել նիհարելը մեծ սթրես է օրգանիզմի համար»,- ավելացրեց մասնագետը։
Վերջում Վարդանուշ Պետրոսյանն ընդգծեց, որ 2007 թվականի տվյալներով, Հայաստանում ճարպակալության հետ կապված խնդիրներ ունի բնակչության 56 տոկոսը, մինչդեռ ԱՄՆ-ում մարմնի ավելորդ քաշ ունի բնակչության ավելի քան 68 տոկոսը։

Ожирение является очень серьезным заболеванием: по данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), им страдает каждый третий житель Земли. Об этом 25 августа на пресс-конференции заявила эндокринолог Бамине Баграмян.
По ее словам, количество людей, имеющих проблемы с избыточным весом, неуклонно растет. «В последнее время болезнь становится более распространенной среди молодежи», - отметила врач, подчеркнув, что основными причинами являются неправильное питание и сидячий образ жизни. «Ожирению способствует также энергетический дисбаланс, то есть калории, полученные человеком не усваиваются организмом настолько, насколько должны были. Ожирение приводит к серьезным проблемам, связанным с обменом веществ», - отметила эндокринолог.
В свою очередь врач-диетолог Научно-исследовательского института физиотерапии и физической медицины при министерстве здравоохранения Армении Вардануш Петросян добавила, что проблему ожирения можно преодолеть. «Всем врачам медицинских учреждений были даны инструкции в первую очередь проверять индекс массы тела каждого больного. Это делается для того, чтобы оказать помощь в случае ожирения. Причиной ожирения, в основном, является отсутствие физической активности и жирная пища», - отметила Вардануш Петросян, добавив, что в ряде зарубежных стран действуют межведомственные комитеты, занимающиеся проблемами здорового питания населения, а также вопросами ожирения.
Врач-диетолог также заметила, что в месяц, согласно нормам, можно худеть не более, чем на килограмм. «Люди не должны ставить задачу быстро похудеть за короткий период времени. Они не должны делать это самостоятельно, а обратится за помощью к специалисту. Быстрое похудание вредно для организма. Похудание на более чем 4 кг за месяц является большим сотрясением для организма», - сказала Петросян.
В заключении диетолог подчеркнула, что согласно данным на 2007 г., 56% населения Армении имеют проблемы с избыточным весом, в то время как с США количество людей, страдающих от ожирения, превышает 68%.