Հայաստանում հնարավորություն է ստեղծվել, որ մասնատված ընդդիմադիր դաշտը համախմբվի: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 21-ին, ասաց «Նոր Հայաստան» հանրային փրկության ճակատի Քաղաքական խորհրդի անդամ, «Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամ Գարեգին Չուգասզյանը՝ ներկայացնելով ճակատի ծրագիրը:
«Ի տարբերություն վերջին մի քանի նախագահական ընտրությունների՝ այժմ հնարավորություն է ընձեռվել ընդդիմադիր ուժերի համախմբման համար:  Ընդդիմադիր ուժերը, մոռանալով երկպառակություները, միավորվելու են կարեւոր խնդրի շուրջ, այն է՝ երկրում սահմանադրականության հաստատման եւ իշխանությունը զավթած հանցավոր բանդայի քրեական կառավարումից ազատվելու խնդիրը»,- ասաց նա:
Չուգասզչյանի խոսքով՝ այսօր բացառիկ առիթ է ստեղծվել՝ արմատական փոփոխությունների կատարելու համար. ընդդիմադիր ուժերը համախմբված են, փորձառություն են ձեռք բերում, ինչպես նաեւ իշխող կուսակցությունն ինքն է իր դեմ ծուղակ լարել՝ Սահմանադրական փոփոխություններ նախաձեռնելով:
«Սահմանդրությունը կարող է իմաստ ունենալ միայն սահմանադրականության գործելու դեպքում, որը, սակայն, չի գործում: Թերեւս սա է պատճառը, որ ժողովրդի մեծամասնությունը բնազդորեն անտարբեր է Սահմանադրական փոփոխությունների նկատմամբ»,- ասաց նա:
Ճակատի մյուս անդամ, Քաղաքագետների միության նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանն էլ ընդգծեց, որ իրենք իշխանափոխություն են անելու եւ ապահովելու Հայաստանի ինքնիշխանությունը. «Մենք պետք է պատրաստ լինենք ամենաբիրտ եւ ամենանենգ հակազդեցությունների: Ռեժիմը սարսափում է հանրային գործիչների միասնությունից, միասնական ճակատով պայքարելու միասնականությունից»:
Հիշեցնենք, որ «Նոր Հայաստան» հանրային փրկության ճակատը պաշտոնապես ձեւավորվել է հոկտեմբերի 12-ին: Նրանք հայտարարում են, որ մինչեւ դեկտեմբերի վեցը իշխանափոխություն են անելու:

YEREVAN. – An opportunity has been created for Armenia’s fragmented opposition to consolidate.
Opposition “New Armenia” Public Salvation Front Political Council member Garegin Chugaszyan, who is also member of the opposition Founding Parliament initiative, on Wednesday stated the aforesaid as he introduced the platform of this front.
In Chugaszyan’s words, there is a unique opportunity now to make radical changes, the political opposition forces are consolidated, they are gaining experience, and the party in power has trapped itself by launching constitutional amendments.
“The Constitution can have a meaning only if constitutionality functions, which, however, doesn’t function,” he said. “Perhaps this is why the majority of the people [in Armenia] are instinctively apathetic towards the constitutional amendments.”
Another member of the abovementioned front, Hmayak Hovhannisyan, who is also Chairman of the Politologists’ Union of Armenia, in turn, stressed that they are going to change the regime and ensure the sovereignty of Armenia.
The “New Armenia” Public Salvation Front was officially formed on October 12. Its members state that they will change the country’s ruling regime by December 6.
On October 5, the National Assembly passed, and by a vast majority of votes, the decision on agreeing to hold a referendum on the draft amendments to the Constitution.
The opponents of the proposed constitutional amendments, however, consider these amendments to be the authorities’ attempt to hang on to power.