Եվրամիությունը հարգում է Հայաստանի ընտրությունը եւ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու նրա որոշումը։ Այս մասին նոյեմբերի 4-ին՝ Հայաստան-ԵՄ համագործակցության հանձնաժողովի 16-րդ նիստից առաջ, ասել է Եվրամիության՝ Եվրոպական արտաքին կապերի ծառայության՝ Ռուսաստանի, Արեւելյան գործընկերության եւ Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով տնօրեն Գունար Վիգանդը։
Նրա խոսքով՝ տնտեսական տեսանկյունից տարածաշրջանում տարբեր մարտահրավերներ են հայտնվել։ «Ես կցանկանայի ընդգծել, որ Եվրամիությունը առեւտրի եւ ներդրումների առումով դեռեւս Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից մեկն է։ ԵՄ-ն նաեւ ֆինանսական օգնություն է ցուցաբերում Հայաստանին բարեփոխումներ անցկացնելու համար։
«Նախկինում ես շատ հաճախ էի այցելում Հայաստան. Մենք բանակցություններ էինք վարում ասոցացման համաձայնագրի շուրջ։ Դուք գիտեք 2013թ. այդ պատմությունը։ Ներկայումս մենք նոր մանդատ ենք ստացել ՀՀ-ի հետ նոր, թեպետ նախորդից տարբերվող, բայց ամեն դեպքում նորարարական եւ կարեւոր համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների համար»,- հավելել է Վիգանդը։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 12-ին Լյուքսեմբուրգում ԵՄ արտգործնախարարների գագաթնաժողովում Եվրահանձնաժողովը Հայաստանի հետ նոր փաստաթուղթ ստորագրելու շուրջ բանակցությունների մանդատ տրամադրեց։

The European Union (EU) respects the choice of Armenia and its decision to become a member in the Eurasian Economic Union.
The EU European External Action Service (EEAS) Director for Russia, Eastern Partnership, Central Asia, Regional Cooperation and OSCE, Gunnar Wiegand, stated the aforesaid before the start of Wednesday’s sixteenth meeting of the EU-Armenia Cooperation Committee.
In his words, various economic challenges have emerged in the region. Wiegand stressed, however, that the EU is still an important partner of Armenia in terms of trade and investment. He added that the EU also provides financial assistance to Armenia in order to carry out reforms in the country.
The EU official recalled that they have been given a mandate to conduct talks with Armenia, and regarding the signing of an innovative and important agreement.