Եվրամիությունը հարգում է Հայաստանի ընտրությունը եւ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու նրա որոշումը։ Այս մասին նոյեմբերի 4-ին՝ Հայաստան-ԵՄ համագործակցության հանձնաժողովի 16-րդ նիստից առաջ, ասել է Եվրամիության՝ Եվրոպական արտաքին կապերի ծառայության՝ Ռուսաստանի, Արեւելյան գործընկերության եւ Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով տնօրեն Գունար Վիգանդը։
Նրա խոսքով՝ տնտեսական տեսանկյունից տարածաշրջանում տարբեր մարտահրավերներ են հայտնվել։ «Ես կցանկանայի ընդգծել, որ Եվրամիությունը առեւտրի եւ ներդրումների առումով դեռեւս Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից մեկն է։ ԵՄ-ն նաեւ ֆինանսական օգնություն է ցուցաբերում Հայաստանին բարեփոխումներ անցկացնելու համար։
«Նախկինում ես շատ հաճախ էի այցելում Հայաստան. Մենք բանակցություններ էինք վարում ասոցացման համաձայնագրի շուրջ։ Դուք գիտեք 2013թ. այդ պատմությունը։ Ներկայումս մենք նոր մանդատ ենք ստացել ՀՀ-ի հետ նոր, թեպետ նախորդից տարբերվող, բայց ամեն դեպքում նորարարական եւ կարեւոր համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների համար»,- հավելել է Վիգանդը։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 12-ին Լյուքսեմբուրգում ԵՄ արտգործնախարարների գագաթնաժողովում Եվրահանձնաժողովը Հայաստանի հետ նոր փաստաթուղթ ստորագրելու շուրջ բանակցությունների մանդատ տրամադրեց։

Европейский союз уважает выбор Армении и решение о вступлении в Евразийский экономический союз. Об этом заявил 4 ноября на брифинге перед началом 16-го заседания Комитета сотрудничества Армения – ЕС директор департамента Евросоюза по связям с Россией, странами «Восточного партнерства» и Центральной Азии, региональному сотрудничеству и сотрудничеству с ОБСЕ Европейской службы внешних связей Гуннар Виганд.
С экономической точки зрения, по его словам, в регионе наступили времена, содержащие разные вызовы. «Я бы хотел подчеркнуть, что Евросоюз все еще является одним из важных партнеров Армении с точки зрения торговли и инвестиций», - отметил Виганд. ЕС, продолжил он, предоставляет Армении также финансовое содействие для проведения реформ в стране. «В прошлом я очень часто посещал Армению: мы вели переговоры относительно Соглашения об ассоциации. Вы знаете всю эту историю 2013 года. В настоящее время мы получили новый мандат для переговоров с Арменией относительно нового, хотя отличающегося, но также инновационного и важного соглашения. Сегодня мы обсудим наши хорошие и развивающиеся отношения, а также новый формат, в рамках которого будем развивать эти отношения», - добавил Гуннар Виганд.
Напомним, что 12 октября текущего года в Люксембурге, на саммите глав МИД стран-участниц ЕС, Европейской комиссии был предоставлен мандат для проведения переговоров с Арменией относительно подписания нового документа.