ՀԱՊԿ երկրների խորհրդարանականները պետք է սատարեն միմյանց: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 5-ին, Մինսկում Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ, ԲՀ ԱԺ եւ ՀՀ ԱԺ միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Վիկտոր Գումինսկիի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրվել է, որ Հայաստանը եւ Բելառուսը ռազմավարական գործընկերներ են, եւ երկկողմ հարաբերությունների հիմքում ընկած են բարեկամական սերտ կապերն ու փոխվստահությունը:
Կողմերը կարեւորել են միջխորհրդարանական երկխոսության զարգացման անհրաժեշտությունը, ինչին զրուցակիցների համոզմամբ՝ մեծապես նպաստում են նաեւ բարձր մակարդակի փոխայցերը եւ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի աշխատանքները:
Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ միջխորհրդարանական հանձնաժողովը բաց եւ կառուցողական երկխոսության հարթակ է: Նրա խոսքով՝ համատեղ ջանքերով հաջողվել է հայ-բելառուսական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման հարցում զգալի հաջողություններ արձանագրել:
Կարեւորվել է նաեւ Հայրենական մեծ պատերազմում Բրեստի ամրոցի ազատագրման համար զոհված հայ զինվորների հիշատակը հավերժացնող խաչքարի տեղադրումը Բելառուսում:
Հանդիպման ավարտին ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանականները պետք է առավել սերտորեն համագործակցեն եւ սատարեն միմյանց միջազգային խորհրդարանական հարթակներում:

Вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов 5 ноября в Минске встретился с зампредседателя Палаты представителей Национального Собрания Беларуси, сопредседателем армяно-белорусской межпарламентской комиссии по сотрудничеству Виктором Гуминским.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе парламента Армении, стороны констатировали, что Армения и Беларусь стратегические партнеры и в основе двусторонних отношений лежат тесные дружественные связи и взаимодоверие.
Стороны отметили важность развития межпарламентского диалога, чему во многом способствуют взаимные визиты на высоком уровне и работы межпарламентской комиссии.
Шармазанов отметил, что межпарламентская комиссия является трибуной открытого и конструктивного диалога. По его словам, взаимными усилиями удалось достичь существенных успехов в вопросе развития Межпарламентских связей.
Вице-спикер НС Армении подчеркнул, что парламенты стран ОДКБ должны более тесно сотрудничать и содействовать друг другу на международных трибунах.