Ահաբեկչական ցանցը, որը կանգնած է Փարիզում զանգվածային սպանությունների հետեւում, կապված է Մեծ Բրիտանիայում ապրող մարդկանց հետ, պարզել է The Wall Street Journal-ը:
Մի քանի մարդ, որոնց կասկածում են «Իսլամական պետության» գրոհային եւ ահաբեկչական ջոկատի ենթադրյալ պարագլուխ  Աբդելհամիդ Աբաուդի` հետ կապեր ունենալու մեջ, գտնվում են Բիրմինգհեմի շրջանում` Լոնդոնից դեպի հյուսիս-արեւելք:  Այդ գրոհների հետ կապ ունեցող առնվազն մեկ մարդ մինչեւ ահաբեկչությունը ուղեւորություն է կատարել դեպի Մեծ Բրիտանիա:
Մեծ Բրիտանիայի իր մեծությամբ երկրորդ քաղաքում հատուկ ծառայությունների տվյալներով, կան մարդիկ, որոնք կապված են իսլամական ծայրահեղականության հետ: Ջունայդ Հուսեյնը  (Աբու Հուսեյն Ալ-Բրիտանին), որը ծագումով Բիրմինգհեմից է, Սիրիա է մեկնել եւ դարձել է ԻՊ-ի առաջատար ցանցահենը:
Բրիտանական հատուկ ծառայությունները թղթապանակներ ունեն մի քանի հազար մարդու վերաբերյալ, որոնք իբր կապված են երկրում բռնի գործողությունների դիմող ծայրահեղականների հետ, չնայած խստացված հսկողության տակ է գտնվում նրանց ընդամենը մի փոքրիկ մասը, գրում է  Lenta-ն:
Փարիզյան ահաբեկիչների գործունեության հետքերն ի սկզբանե հայտնաբերվել էին Բելգիայում: Այնտեղ մի շարք հատուկ գործողություններ են իրականացվել, մի քանի հոգի ձերբակալվել է: Դեկտեմբերի 4-ին Բրյուսելում պաշտոնյաները հայտնել են, որ որոնման մեջ է գտնվում արդեն ոչ թե երկու, այլ չորս կասկածյալ:  Շարունակվում է Սալահ Աբդեսալամի որոնումը, որը ենթադրաբար մասնակցել է ահաբեկչական գործողություններին, բայց կարողացել է փախչել:
Փարիզում նոյեմբերի 13-ի երեկոյան մի շարք ահաբեկչական գործողություններ են իրականացվել, որոնց հետեւանքով  130 մարդ է զոհվել, ավելի քան 350 մարդ տուժել է:  Գրոհների համար պատասխանատվություն է ստանձնել ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» (ԻՊմ ԴԱԻՇ) խմբավորումը: Նոյեմբերի 19-ին` Սեն Դենիում գործողության ընթացքում վերացվել է գրոհների շարքի ենթադրյալ կազմակերպիչ Աբաուդը, որը մարոկոյական ծագմամբ Բելգիայի քաղաքացի էր:

Террористическая сеть, которая стоит за массовыми убийствами в Париже, связана с людьми в Великобритании, выяснила газета The Wall Street Journal.
Несколько человек, подозреваемых в связях с Абдельхамидом Абаудом, боевиком «Исламского государства» и предполагаемым главарем террористической ячейки, находятся в районе Бирмингема, к северо-востоку от Лондона. По меньшей мере один человек, имеющий отношение к этим атакам, совершал поездку в Великобританию до теракта.
Во втором по величине городе Великобритании, по данным спецслужб, есть лица, связанные связи с исламским экстремизмом. Джунаид Хуссейн (Абу Хуссейн Аль-Британи), уроженец Бирмингема, отправился в Сирию и стал ведущим хакером ИГ. Он был убит ударом американского беспилотника в августе.
Британские спецслужбы имеют досье на несколько тысяч лиц, якобы связанных с насильственным экстремизмом в стране, хотя под усиленным надзором находится лишь небольшая часть, сообщает Lenta.
Первоначально следы активности парижских террористов были выявлены в Бельгии. Там были проведены ряд спецопераций, задержаны несколько человек. 4 декабря чиновники в Брюсселе заявили, что в розыске находятся уже не двое, а четверо подозреваемых. Продолжается розыск Салаха Абдеслама, предполагаемого участника терактов, которому удалось сбежать.
Вечером 13 ноября в Париже была совершена серия терактов, в результате которых погибли 130 человек, более 350 пострадали. Ответственность за атаки взяла на себя террористическая группировка «Исламское государство» (ИГ, ДАИШ). 19 ноября в ходе спецоперации в Сен-Дени был ликвидирован предполагаемый организатор серии атак Абауд, бельгийский гражданин марокканского происхождения.