Վրաստանի ԱԳՆ-ն պաշտոնական հայտարարություն է պատրաստում ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած տեղեկատվության վերաբերյալ, համաձայն որի Վրաստանի ԱԳՆ ղեկավար Գրիգոլ Վաշաձեն աննապատակահարմար է համարել Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի գործողության ժամկետի երկարաձգումը: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնեցին Վրաստանի ԱԳՆ-ից:
«Ներկայումս հայտարարությունը դեռ պատրաստ չէ, սակայն այն անպայման կլինի, մենք տեղյակ ենք, որ տվյալ տեղեկատվությունը հանրային արձագանք է առաջացրել եւ կարծում ենք, որ մինչեւ օրվա վերջ Վրաստանի ԱԳՆ-ն համապատասխան հայտարարություն կտարածի»,- նշեցին հարեւան երկրի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում:
Նշենք, որ ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, Վրաստանի ԱԳՆ ղեկավար Գրիգոլ Վաշաձեն հայտարարել է, թե Հարավային Կովկասում ռուսական ռազմակայանների քանակության ավելացումը վտանգ է ներկայացնում Վրաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ինքնիշխանության համար, ընդ որում վերջինիս համար առավելագույն չափով;
Հայաստանի ԱԳՆ-ն արձագանքել էր տվյալ տեղեկատվությանը: ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը նշել էր, «Հայաստանի ԱԳՆ-ն չի կիսում Վրաստանի արտգործնախարար Գրիգոլ Վաշաձեի կարծիքը, ըստ որի, Հայաստանում ռուսաստանյան ռազմակայանի կայանման ժամկետի ավելացումը սպառնում է Հայաստանի անկախությանը: Հայաստանում ռուսաստանյան ռազմակայանի ներկայության մասին մեր դիրքորոշումը բազմիցս արտահայտել է երկրի ղեկավարությունը: Կարծում ենք, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից ներկայացված այդ տեղեկատվությունը սովորության համաձայն աղավաղում է պարունակում: Ամեն դեպքում, որեւէ այլ երկրի պաշտոնյա իրավասու չէ խառնվել մեր գործերին, եւ մեկնաբանություններ անել մեր անվտանգության հարցերի վերաբերյալ»: Այսօր կայանալու է Հայաստանի եւ Վրաստանի ԱԳՆ ղեկավարների հեռախոսազրույցը:

The Georgian foreign office is preparing an official statement on the information reported by Azeri mass media, according to which Georgian FM Grigol Vashadze regards as inadvisable longer-term Russian military presence in Armenia, the Georgian foreign office informed NEWS.am.
“The statement is not yet ready, but it will certainly be made. W are well aware the information evoked public response and we think the Georgian foreign office will issue a relevant statement by the end of the day,” the source said.
According to Azeri mass media, the Georgian FM stated that longer-term presence of Russian military bases in the South Caucasus poses a threat to Georgia, Azerbaijan, as well as top Armenia’s sovereignty. “This military base does not guarantee stability, security and cooperation to anybody. This base does not create favorable conditions for resolving the South Caucasus’ problems in a peaceful and civilized way,” the Georgian FM said.
The RA foreign office responded to this information. Tigran Balayan, Spokesman of the RA foreign office, said that the Armenian leaders have repeatedly stated Armenia’s official position on the Russian military base’s presence in Armenia, Balayan said. “We consider the Azeri mass media’s information is, by tradition, partially distorted. In any case, no official representing any state has the right to interfere in our domestic affairs or make comments on issues of our security. Today the Armenian and Georgian Foreign Minister are holding a telephone conversation,” Balayan said.