ԱՄՆ-ը ընդլայնել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները, որպեսզի իր ցուցակն «էլ ավելի ներդաշնակ դարձնի» ԵՄ-ի հետ: Այդ մասին  «Ինտերֆաքսին» տեղեկացրել է Մոսկվայում ամերիկյան դեսապանատան մամուլի կցորդ Ուիլլ Սթիվենսը:
«Այսօրվա գործողությամբ մենք ցուցակում ներառել ենք մի շարք ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց, որոնք արդեն նշված են ԵՄ-ի պատժամիջոցային ցուցակում», _ հայտնել է Սթիվենսը:
Նրա խոսքով, Վաշինգթոնի եւ Բրյուսելի ցուցակների ներդաշնակեցումն  «ապահովում է մի իրավիճակ, որում ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի բիզնեսի ներկայացուցիչները նույն կանոններով են խաղում», եւ «նվազեցնում  է ծանրաբեռնվածությունը մասնավոր սեկտորի վրա»:
Դեկտեմբերի 22-ին ԱՄՆ-ի իշխանություններն ընդլայնել են ռուսական եւ ուկրաինական մի շարք ընկերությունների նկատմամբ պատժամիջոցային ցուցակը:  Ցուցակի մեջ, մասնավորապես, ներառվել են «Յանդեքս Փող»-ը, ՎՏԲ24-ը, Գլխավոր բանկը եւ Մոսկովյան շրջանային բանկը: Ցուցակը ներառում է նաեւ ՎՏԲ-ի   15 դուստր կառուցվածքներ, Խնայբանկի ինը կառուցվածք, Յալթայի կինոստուդիան եւ գինու «Մասանդրա», «Նոր լույս» եւ «Մագարաչ» գործարանները:
Կրեմլում այդ որոշումը ոչ բարեկամական եւ ապակառուցողական են անվանել:  «Դա այն գծի շարունակությունն է, որը ապակառուցողական ազդեցություն ունի երկկողմ հարաբերությունների վրա», — կարծում է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը: Նա խոստացել է, որ Մոսկվան կպատասխանի այդ քայլին:  «Հիմնվելով, բնականաբար, փոխադարձության սկզբունքի վրա, ռուսական կողմը կվերլուծի ընդունված որոշումները, իսկ հետո հնարավոր հակամիջոցների վերաբերյալ առաջարկներ կկուտակի», — ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը:
Խնայբանկից իրենց հերթին նշել են, որ դուստր կառույցների վրա ոլորտային պատժամիջոցների տարածումը «ոչ մի կերպ չի փոխում ծավալը եւ իրավական ուժը» նախկինում կիրառված պատժամիջոցների:

США расширили санкции против России, чтобы «еще больше гармонизировать» свой список с ЕС. Об этом сообщил «Интерфакс» пресс-атташе американского посольства в Москве Уилл Стивенс.
«Сегодняшним действием мы внесли в список ряд физических и юридических лиц, которые уже числятся в санкционном списке ЕС», — заявил Стивенс.
По его словам, гармонизация списков Вашингтона и Брюсселя «обеспечивает ситуацию, при которой представители бизнеса США и ЕС играют по одним правилам», и «снижает нагрузку на частный сектор».
22 декабря власти США расширили санкционный список в отношении ряда российских и украинских компаний. В перечень, в частности, вошли «Яндекс.Деньги», ВТБ24, Генбанк и Мособлбанк. Также список включает в себя 15 дочерних структур ВТБ, девять структур Сбербанка, Ялтинскую киностудию и заводы вин «Массандра», «Новый Свет» и «Магарач».
В Кремле назвали это решение недружественным и деструктивным. «Это продолжение линии, которая имеет разрушающее воздействие для двусторонних отношений», — считает пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков. Он пообещал, что Москва ответит на этот шаг. «Разумеется, основываясь на принципе взаимности, российской стороной сначала будут проанализированы эти принятые решения, и потом уже будут аккумулироваться предложения по возможным контрмерам», — сказал представитель Кремля.
В свою очередь в Сбербанке отметили, что распространение секторальных санкций на его дочерние структуры «никак не меняет объем и юридическую силу» примененных ранее санкций.