2015 թվականի ընթացքում Հայոց ցեղասպանության մասին տեղեկացվածության աննախադեպ աճ է արձանագրվել: Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 25-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Նրա խոսքով, դա Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կարեւոր նպատակն էր, որի իրականացումն ապահովվել է: «Շատ կարեւոր է, որ 2015-ին կուտակվածը չմարի, քանի որ շոշափելով Հայոց ցեղասպանության թեման, մենք լուծում ենք մի քանի խնդիր՝ Հայաստանի անվտանգության խնդիրը, ԼՂՀ անվտանգության խնդիրը»,-ընդգծեց նա՝ հավելելով, որ Հայոց ցեղասպանությունը պատմական թեմա չէ, այլ ապագայի թեմա է, եւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի այցելուներին կարեւոր մեսիջ է հղվում, լինի նախագահ, թե սովորական քաղաքացի:
Հանդիպման մեկ այլ մասնակից, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանն ընդգծեց, որ 2011-2015 թվականներին շուրջ 70 գիրք է հրատարակվել անգլերեն, ֆրանսերեն, ռուսերեն ու հայերեն:  Նա հատկապես առանձնացրեց «Հայոց ցեղասպանությունը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերում» գիրքը:

YEREVAN. – In 2015, there was an unprecedented rise in awareness about the Armenian Genocide.
Director of the Armenian Genocide Museum-Institute in Armenia’s capital city of Yerevan, Hayk Demoyan, noted the aforementioned at a press conference on Friday.
In his words, this was the museum-institute’s major objective, and it was fulfilled.
“It’s very important that what was accumulated in 2015 would not wither,” Demoyan stressed. “Since, by touching upon the Armenian Genocide topic, we solve several problems: Armenia’s security issue, [and] the NKR’s [i.e. the Nagorno-Karabakh Republic, or Artsakh] security issue.”
He added that the Armenian Genocide is not a historical topic, but rather a topic for the future, and an important message is addressed to all visitors of the Armenian Genocide Museum-Institute.
Deputy director of the museum-institute, Suren Manukyan, in turn, stressed that from 2011 to 2015, about 70 books were published regarding the Armenian Genocide, and in Armenian, English, French, and Russian.