2015 թվականի ընթացքում Հայոց ցեղասպանության մասին տեղեկացվածության աննախադեպ աճ է արձանագրվել: Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 25-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Նրա խոսքով, դա Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կարեւոր նպատակն էր, որի իրականացումն ապահովվել է: «Շատ կարեւոր է, որ 2015-ին կուտակվածը չմարի, քանի որ շոշափելով Հայոց ցեղասպանության թեման, մենք լուծում ենք մի քանի խնդիր՝ Հայաստանի անվտանգության խնդիրը, ԼՂՀ անվտանգության խնդիրը»,-ընդգծեց նա՝ հավելելով, որ Հայոց ցեղասպանությունը պատմական թեմա չէ, այլ ապագայի թեմա է, եւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի այցելուներին կարեւոր մեսիջ է հղվում, լինի նախագահ, թե սովորական քաղաքացի:
Հանդիպման մեկ այլ մասնակից, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանն ընդգծեց, որ 2011-2015 թվականներին շուրջ 70 գիրք է հրատարակվել անգլերեն, ֆրանսերեն, ռուսերեն ու հայերեն:  Նա հատկապես առանձնացրեց «Հայոց ցեղասպանությունը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերում» գիրքը:

В ходе 2015 года имело место беспрецедентное повышение осведомленности о Геноциде армян. Об этом заявил на пресс-конференции 25 декабря директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян.
По его словам, это было важной целью Музея-института Геноцида в 2015 году, осуществление которой было обеспечено. «Очень важно, чтобы накопленное в 2015 году не угасло, поскольку, затрагивая тему Геноцида армян, мы решаем несколько задач – вопрос безопасности Армении, безопасности Нагорно-Карабахской Республики», - подчеркнул Айк Демоян. Он добавил, что Геноцид армян - это не историческая тема, это – тема будущего, и посетителям Музея-института  Геноцида армян направляется важный мессидж, будь это президент или обычный гражданин.
Другой участник  пресс-конференции, заместитель директора Музея-института Геноцида армян Сурен Манукян подчеркнул, что за 2011-2015 гг. было издано около 70 книг на английском, французском, русском и армянском языках. Он особенно выделил книгу «Геноцид армян на первых страницах мировой прессы».