Հայոց ցեղասպանության թանգարան ինստիտուտի աշխատանքների գագաթնակետն է դարձել 2015 թ. ապրիլի 21-ին նոր մշտական ցուցահանդեսի բացումը: Այս մասին դեկտեմբերի 25-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Նրա խոսքով, դա ոչ թե մի քանի շաբաթվա աշխատանք էր,այլ երկարատեւ հետեւողական ու տքնաջան աշխատանքի արդյունք: «Մեզ մոտ հիմա հսկայական հավաքածու կա՝ ավելի քան 90 հազար ցուցանմուշով: Կարող ենք ասել, որ այս հաստատությունը աշխարհում միակն է՝ հայոց ցեղասպանության թեմայով նյութերի քանակով»,- շեշտեց Հայկ Դեմոյանը: Նա հավելեց, որ մշտական ցուցադրության ծավալը 2.5 անգամ ավելին է նախորդ ցուցադրություններից: «Մեր աշխատանքները չեն սահմանափակվել «Ծիծեռնակաբերդ» հուշահամալիրով: Աշխարհի ավելի քան 50 քաղաքներում ներկայացվել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան ինստիտուտի ժամանակավոր ցուցադրությունները: Եթե առանձնացնենք խոշորագույնները, պետք է նշենք, որ ապրիլի 23-ին տեղի է ունեցել աննախադեպ ցուցադրություն Եվրոպայի կենտրոնում՝ Փարիզի քաղաքապետարանում»,- նշեց Հայկ Դեմոյանը:
Ցուցադրությունը, նրա խոսքով, կոչվում էր «Հայաստան -2015 թ . քաղաք Փարիզը ընդունում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան ինստիտուտի հավաքածուն»: Այն մեկուկես ամիս է տեւել: «Մոսկվայի Հայրենական պատերազմի կենտրոնական թանգարանում ներկայացվել էր «Ռուսական արձագանքը Հայոց ցեղասպանությանը » ցուցադրությունը, որը հինգ օր է տեւել»,- հավելեց Հայկ Դեմոյանը:

Кульминацией работ Музея-института Геноцида армян стало открытие нового постоянного показа 21 апреля 2015 года. Об этом заявил на пресс-конференции 25 декабря директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян.
По его словам, это не было работой нескольких недель, это было результатом длительной последовательной и усердной работы. «У нас в настоящее время есть огромная коллекция – более 90 тысяч экспонатов. Можем сказать, что это учреждение – единственное в мире по количеству материалов на тему Геноцида армян», - подчеркнул Айк Демоян. Он добавил, что объем постоянного показа в 2,5 раза больше предыдущих показов. «Наши работы не ограничились мемориальным комплексом «Цицернакаберд». В более 50 городах мира были представлены временные показы Музея-института Геноцида армян. Если выделить крупнейшие, нужно отметить, что 23 апреля состоялся беспрецедентный показ в центре Европы, в мэрии Парижа», - отметил Айк Демоян. Показ, по его словам, назывался «Армения – 2015 год: город Париж принимает коллекцию Музея-института Геноцида армян». Он длился полтора месяца. «В московском крупном Центральном Музее Отечественной войны был представлен показ «Российский отклик Геноциду армян» на протяжении 5 дней», - добавил Айк Демоян.