Սերբիայի բյուջեին «ավելի քան 7.8 մլրդ դինար կամ էլ 100 մլն եվրո» գումարի չափով վնաս են հասցրել երկրում կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակում խոշորագույն գործողության արդյունքում ձերբակալվածները: Այս մասին շաբաթ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Սերբիայի ներքին գործերի նախարար Նեբոյշա Ստեֆանովիչը: Նրա խոսքով, կալանավորվել է 79 ենթադրյալ ֆիգուրանտներ, եւ ս հինգը որոնման մեջ են: Ձերբակալվածներից են գյուղատնտեսության նախկին նախարար Սլոբոդան Միլոսավլեվիչը, նրա տեղակալները, նաեւ մունիցիպալիտետի ղեկավարները ու խոշոր ձեռնարկությունների ղեկավարները: Նրանց ներկայացված մեղադրանքներից են «կաշառք ստանալն ու տալը, ծառայողական լիազորությունների չարաշահումը, փողերի լվացումը», հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ինչպես տեղեկացրել է Ստեֆանովիչը, իրավապահ մարմինները հետաքննություն են սկսել 2004 թ.: «Գործողությունը կշարունակվի, ու ոչ մեկին ներում չի լինի»,- խոստացել է նա: Ձերբակալվածները, ենթադրաբար, առնչություն ունեն կոռուպցիայի 20 տարբեր դեպքերի:

Ущерб «на сумму более 7,8 млрд динаров или более €100 млн» нанесли бюджету Сербии задержанные в результате крупнейшей операции по борьбе с коррупцией, проведенной в стране. Об этом заявил в субботу на пресс-конференции сербский министр внутренних дел Небойша Стефанович. По его словам, арестовано 79 предполагаемых фигурантов, еще пять разыскиваются. В числе задержанных - бывший министр сельского хозяйства Слободан Милосавлевич, его заместители, а также главы муниципалитетов и руководители крупных предприятий. Среди инкриминируемых им преступлений - «получение и дача взяток, злоупотребление служебным положением, отмывание денег», передает ТАСС.
Как проинформировал Стефанович, правоохранительные органы вели расследование с 2004 года. «Операция продолжится, и никому не будет пощады», - пообещал он. Задержанные, предположительно, имеют отношение к 20 различным случаям коррупции.