Չինաստանի Շենչժեն քաղաքի չինովնիկն ինքնասպան է եղել այն բանից հետո, երբ մեկ շաբաթ անց Խենթայույ արդյունաբերական պարկի ծայրամասում աղբասարից սողանք է սկսվել՝ վնասելով 33 շենք: Այս մասին երկուշաբթի՝ դեկտեմբերի 28-ին հայտնել է «Սինհուա» գործակալությունը:
Ոստիկանության տվյալներով, չինովնիկը ղեկավարում էր այն օկրուգի կառավարման քաղաքային բյուրոն, որտեղ գտնվում է պարկը: Ինչպես նշում է South China Morning Post –ը, նա այդ պաշտոնին նշանակված է եղել 2009 թ. ու ինքն է հաստատել աղբանոցի ստեղծումը, որն էլ հենց այդ աղետի պատճառն էր դարձել:
Միջադեպից հետո քննչության տակ է հայտնվել 12 մարդ, սակայն հայտնի չէ, արդյոք Սյույ Յուանանը նրանց շարքում է եղել, հայտնում է Lenta-ն:
Կառավարման Քաղաքային բյուրոն բացի ամենայնից պատասխանատու է աղբի պոլիգոնների վերահսկողության տակ: 2015թ. այն որոշում էր կայացրել անվտանգության նկատառումներով փակել Հենթայույ պարկի շրջանի աղբանոցը՝: Սակայն տեղի բնակիչների խոսքով, աղբով բեռնված բեռնատարները շարունակում էին պոլիգոն գալ:
Հողաշերտ ստեղծելու որոշումը կայացվել էր 2014թ.: Ենթադրվում էր, որ այն գործելու է առնվազն 10 տարի: Աղբակույտը ստեղծվել է անցած տարվա հոկտեմբերին: Ավելի վաղ հայտնել էին, որ իր գոյության ընթացքում աղբի սարը հասել է 20 հարկանի շենքի բարձրության ու շարունակում էր աճել, դրա լանջերը ավելի կտրուկ էին դառնում:
Դեկտեմբերի 20-ին շինարարական աղբի սարից բնակելի տների վրա իջած սողանքի հետեւանքով 7 մարդ էր զոհվել: Եվս 75-ը անհայտ կորած են համարվում, նրանցից 13-ը երեխաներ են՝ երկուսից 15 տարեկան: ԱՊ-ի պահին ինդուստրիալ պարկի տարածքում ավելի քան 900 աշխատակիցներ կային ու նրանց ընտանիքների անդամները: Վնասվել կամ ոչնչացվել է 33 շենք, այդ թվում 14 գործարանային մասնաշենք: Բացի դրանից սողանքի հարեւանությամբ գտնվող գազի խողովակում պայթյուն է տեղի ունեցել:

Чиновник из китайского города Шэньчжэнь Сюй Юанань покончил с собой через неделю после того, как на окраине индустриального парка Хэнтаюй сошел оползень из мусора, повредивший 33 здания. Об этом в понедельник, 28 декабря, сообщает агентство «Синьхуа».
По данным полиции, чиновник возглавлял городское бюро управления округом, в котором находится парк. Как отмечает South China Morning Post, он был назначен на должность в 2009 году и, в частности, одобрил создание свалки, которая и стала причиной катастрофы.
После инцидента под следствием оказались 12 человек, однако неизвестно, был ли Сюй Юанань в их числе, передает Lenta
Городское бюро управления среди прочего отвечает за контроль над мусорными полигонами и отвалами. В июле 2015 года оно приняло решение закрыть свалку в районе парка Хэнтаюй из соображений безопасности. Однако, по словам местных жителей, на полигон продолжали приезжать грузовики с мусором.
Решение о создании отвала было принято в 2014 году. Предполагалось, что он будет действовать не менее 10 лет. Свалка была создана в октябре прошлого года. Ранее сообщалось, что за время своего существования гора мусора достигла высоты 20-этажного дома и продолжала расти, ее склоны становились все более крутыми.
В результате оползня, сошедшего на жилые дома с горы строительного мусора 20 декабря, погибли 7 человек. Еще 75 числятся пропавшими без вести, 13 из них — дети в возрасте от двух до 15 лет. В момент ЧП на территории индустриального парка находились более 900 сотрудников и членов их семей. Повреждены или уничтожены 33 здания, включая 14 заводских корпусов. Кроме того, произошел взрыв на газопроводе по соседству с местом схода оползня.