Սահմանային անցակետերում ուժեղացվել է հսկողությունը, իսկ հիվանդանոցների առանձին բաժանմունքների մուտքը սահմանափակվել է: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 14-ին, Կառավարության նիստում ասել է ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը՝ ներկայացնելով Հանրապետությունում առկա իրավիճակը եւ նախարարության կատարած աշխատանքը:
Ըստ նախարարի՝ վերջին 20 օրերին նկատվել է սուր շնչառական հիվանդությունների զգալի աճ:
«Այս օրերին 20 հազար այց է եղել հիվանդանոցներ, որոնցից 7 հազարը՝ սուր շնչառական հիվանդություններով: Ներկա պահին 948 հիվանդ է գտնվում հիվանդանոցներում, որոնցից 420-ի մոտ ախտորոշվել է թոքաբորբ»,- ասաց Արմեն Մուրադյանը:
Նախարարի խոսքով՝ արհեստական շնչառության ապարատներին է միացված 11 հիվանդ. նրանց վիճակը ծայրահեղ ծանր է:
Հիշեցնենք, որ արդեն մահացության 11 դեպք է գրանցվել Հանրապետությունում, մինչդեռ նախարարությունը պնդում է, որ համաճարակ չկա:

YEREVAN. – Control has been enhanced at the border checkpoints of Armenia, and the entrance into separate departments of the country’s hospitals has been limited.
The Minister of Health, Armen Muradyan, stated the aforementioned at Thursday’s Cabinet meeting.
Muradyan presented the current healthcare situation in Armenia, and the respective activities by the Ministry of Health.
As per the minister, there is a considerable increase within the last 20 days in acute respiratory illnesses and respective hospitalizations in the country.
In Muradyan’s words, 11 patients, who are in very critical condition, are connected to an artificial respiration apparatus.
To note, 11 Influenza A (H1N1)-, or swine flu-, related deaths are recorded in Armenia in recent days.