Թուրքիայի քրդաբնակ շրջաններում զինվորականների ու ոստիկանների գործողություններին հակազդելու համար քրդերը ստեղծել են «Քաղաքացիական պաշտպանության ուժեր» (YPS) անունով կառույցը։
Քրդական DIHA գործակալության փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի տարբեր համալսարանների ուսանողները մեկնում են հարձակման տակ գտնվող քրդաբնակ շրջաններ ու անդամագրվում նոր կազմավորված YPS-ին։
Քուրդ ուսանողներից բաղկացած հերթական խումբը Մարդին նահանգի Նուսայբինում հատուկ արարողությամբ է անդամագրվել YPS-ին։ Միջոցառման ժամանակ եղել են Աբդուլլահ Օջալանի նկարով պաստառներ ու PKK-ի դրոշներ։

The local population of the Kurdish-inhabited districts of Turkey has created a new structure called “Civil Defense Forces” (YPS) to counter the actions of the police.
Students of different universities of Turkey leave for the Kurdish-inhabited districts in dangerous zones and join the YPS, Kurdish DIHA agency reports.
A special ceremony was held during the joining of a student group to the YPS in Mardin province of Nusaybin district. The participants of the event carried posters with the photos of Abdullah Öcalan and flags of the Kurdistan Workers’ Party.