Թուրքիայի քրդաբնակ շրջաններում զինվորականների ու ոստիկանների գործողություններին հակազդելու համար քրդերը ստեղծել են «Քաղաքացիական պաշտպանության ուժեր» (YPS) անունով կառույցը։
Քրդական DIHA գործակալության փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի տարբեր համալսարանների ուսանողները մեկնում են հարձակման տակ գտնվող քրդաբնակ շրջաններ ու անդամագրվում նոր կազմավորված YPS-ին։
Քուրդ ուսանողներից բաղկացած հերթական խումբը Մարդին նահանգի Նուսայբինում հատուկ արարողությամբ է անդամագրվել YPS-ին։ Միջոցառման ժամանակ եղել են Աբդուլլահ Օջալանի նկարով պաստառներ ու PKK-ի դրոշներ։

В курдонаселенных районах Турции местное население создало новую структуру под названием «Силы гражданской обороны» (YPS) для противостояния действиям полицейских.
Как передает курдское агентство  DIHA, студенты разных университетов Турции отправляются в курдонаселенные районы, которые находятся в опасной зоне, и пополняют ряды YPS.
В  районе Нусайбин провинции Мардин во время вступления одной  из студенческих групп в ряды «Сил гражданской обороны» состоялась специальная церемония. Участники мероприятия несли плакаты с фотографиями Абдуллы Оджалана и флаги Курдской рабочей партии.