Ուկրաինայով ռուսական գազի տարանցումը Եվրոպա հուսալի չէ, եւ ԵՄ-ում հասկանում են ռուսական ածխաջրածինների ուղիղ մատակարարումների անհրաժեշտությունը: Այդ մասին մամուլի ասուլիսին հայտնել է ՌԴ-ի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք չէին կարող սպասել Բրյուսելում «Հարավային հոսքի» նկատմամբ վերաբերմունքի փոփոխությանը եւ սկսեցինք այլընտրանք փնտրել, որովհետեւ Եվրոպային անհրաժեշտ է ռուսական գազը, իսկ ուկրաինական տարանցումը հուսալի չէ, դուք ամեն օր կարող եք համոզվել դրանում», — հայտնել է Լավրովը մեծ մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
Նրա խոսքով, «Եվրամիություն ռուսական գազի ուղիղ ելքի անհրաժեշտությունն այնպիսի իրողություն է, որը բոլորը գիտակցում են»:

Украинский транзит российского газа в Европу ненадежен, и в ЕС понимают необходимость прямых поставок российских углеводородов. Об этом на пресс-конференции заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, передает РИА Новости
«Мы не могли ждать перемены настроения в Брюсселе в отношении «Южного потока», и мы стали искать альтернативу, потому что Европе нужен российский газ, украинский транзит ненадежен, вы в этом можете убеждаться ежедневно», — заявил Лавров в ходе большой пресс-конференции.
По его словам, «необходимость прямого выхода в Евросоюз российского газа — это данность, которая всеми разделяется».