ԱՄՆ-ը որոշում է կայացրել հանել դեպի Կուբա արտահանման եւ վերաարտահանման մի շարք տնտեսական սահմանափակումներ: Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ-ի Ֆինանսների եւ առեւտրի նախարարության հայտարարության մեջ, գրում է Gazeta-ն` վկայակոչելով Reuters-ին:
Դեկտեմբերի կեսին ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման կոնգրեսին կոչ է արել վերացնել Կուբայի նկատմամբ առեւտրական էմբարգոն, որն արդեն ավելի քան 50 տարի է`գործում է:
Սեպտեմբերին ԱՄՆ-ի նախագահը ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովում իր ելույթի ընթացքում ընդունել է Կուբային տնտեսական շրջափակման ձախողումը: Օբաման խոստացել է, որ կոնգրեսն անպայման կհանի Կուբայի նկատմամբ էմբարգոն, ինչը կղզի-պետության կյանքում անխուսափելի փոփոխությունների կհանգեցնի:

США приняли решение снять ряд экономических ограничений на экспорт и реэкспорт для Кубы. Об этом говорится в заявлении министерства финансов и министерства торговли США, передает Gazeta со ссылкой на Reuters.
В середине декабря президент США Барак Обама вновь призвал конгресс снять с Кубы торговое эмбарго, действующее уже более 50 лет.
В сентябре президент США в ходе выступления на Генеральной Ассамблее ООН признал провал экономической блокады Кубы. Обама пообещал, что конгресс обязательно снимет эмбарго с Кубы, что приведет к неминуемым изменениям в жизни островного государства.