ԱՄՆ զինված ուժերի եվրոպական հրամանատարությունը հրապարակել է իր նոր ռազմական ստրատեգիան Եվրոպայում, հաղորդում է Deutsche Welle-ն:
Նշվում է, որ փաստաթղթում թվարկված են 6 առաջնահերթությունները՝ առաջիկա 3-5 տարիների համար: Դրանցից գլխավորը «ռուսական ագրեսիայի զսպումն է»:
Ամերիկյան հրամանատարության խոսքով, 2015 թվականը սառը պատերազմից հետո ամենաբարդն էր:
Ռազմավարության մեջ նշվում է, որ եւս մեկ սպառնալիք է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը: Գեներալ Ֆիլիպ Բրիդլավի խոսքով, հրամանատարությունը ուշադրությունը հավասար չափով սեւեռել է Ռուսաստանի, զանգվածային միգրացիայի եւ ահաբեկիչների վրա:

Европейское командование вооруженных сил США опубликовало свою новую военную стратегию в Европе, передает Deutsche Welle
Как отмечается, в документе перечислены шесть приоритетов на ближайшие три-пять лет.
Главным из них называется «сдерживание российской агрессии». По словам американского командования, 2015 год стал одним из самых трудных со времен окончания холодной войны.
В стратегии отмечается, еще одной угрозой является террористическая группировка «Исламское государство». По словам генерала Филипа Бридлава, командование сфокусировало внимание в равной степени на России, массовой миграции и террористах.