Իսրայելի պաշտպանության  նախարար Մոշե Յալոնը Թուրքիային մեղադրել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանը  միջնորդավորված ֆինանսավորելու մեջ։ Աթենքում լրագրողների առջեւ ելույթ ունենալիս Յալոնը նշել է, որ Թուրքիան նավթ է գնել իսլամիստ ծայրահեղականներից, եւ այդ խմբավորումը ստացած շահույթի հաշվին ֆինանսավորել է իր գործողությունները։ Միաժամանակ նա հասկացնել է տվել, որ ներկայումս այդ պրակտիկան այլեւս չի գործում։ «ԻՊ-ը շատ երկար էր օգտվում թուրքական փողերից»,- հավելել է Յալոնը, գրում է Newsweek-ը։
Ներկայումս ԻՊ-ը իր այսպես կոչված խալիֆայության սահմաններում վերահսկում է մի քանի նավթի հանքավայր, հայտնում է ВВС-ն։ Թուրքիան բազմիցս հերքել է այն, որ ինքը ԻՊ-ին թույլ է տալիս մաքսանենգ ճանապարհով նավթ տեղափոխել եւ ինքն էլ գնել գրոհայիններից։ ԱՄՆ-ը պաշտպանել է Անկարային եւ հերքել Ռուսաստանի մեղադրանքները, թե Թուրքիայի ղեկավարները ԻՊ-ի հետ դավադիր համաձայնության են եկել։ Սակայն ԱՄՆ Պետդեպի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ միջնորդները մաքսանենգ ճանապարհով ԻՊ-ի նավթը Թուրքիա  են ներկրում, փոխանցում է Inosmi-ն։
Ակնկալվում է, որ Թուրքիան հերքելու է Իսրայելի մեղադրանքները՝ նշելով, որ ինքը համագործակցում է այլ երկրների հետ ԻՊ-ի դեմ պայքարի համար։ 2015թ. օգոստոսի 29-ին Անկարան միացել էր ԻՊ օբյեկտներին հասցվող ավիահարվածներին՝ միանալով ԱՄՆ ղեկավարած կոալիցիային։
Նշենք, որ Թուրքիայի եւ Իսրայելի միջեւ հարաբերությունները վատթարացել էին, երբ Անկարան այդ ամիս փոխհատուցում էր պահանջել 2010թ. սպանված 10 թուրք ակտիվիստների դիմաց։

Израильский министр обороны Моше Яалон обвинил Турцию в том, что она опосредованно финансирует боевую группировку «Исламское государство». Выступая во вторник перед журналистами в Афинах, Яалон сказал, что Турция покупала нефть у исламских экстремистов, и эта группировка за счет вырученных средств финансировала свои операции. Вместе с тем, он дал понять, что в настоящее время эта практика прекращена. «ИГИЛ пользовался турецкими деньгами очень, очень долго», — добавил Яалон, пишет Newsweek.
В настоящее время ИГИЛ контролирует несколько нефтяных месторождений в границах своего так называемого халифата, куда входят значительные территории Сирии и Ирака, сообщает ВВС. Турция неоднократно отрицала то, что она позволяет ИГИЛ перевозить нефть контрабандой и покупает ее у боевиков. США поддержали Анкару, опровергнув выдвинутые Россией обвинения, что турецкие руководители вступили в сговор с «Исламским государством». Однако представитель американского Госдепартамента добавил, что посредники ввозят в Турцию нефть ИГИЛ контрабандой,передает Inosmi.
«Турции, турецкому правительству, турецкому руководству предстоит решить, хотят ли они вступать в сотрудничество для борьбы с ИГИЛ, — приводит Reuters слова Яалона. — Пока они этого не сделали». Далее министр заявил, что Турция разрешала джихадистам въезжать и выезжать из Сирии и Ирака, с которыми она граничит.
Ожидается, что Турция опровергнет обвинения Израиля, указав на то, что она сотрудничает с другими странами в борьбе против «Исламского государства». 29 августа 2015 года Анкара присоединилась к авиаударам по целям ИГИЛ, вступив в коалицию во главе с США, а ранее предоставив в распоряжение Америки свою авиабазу.
Отношения между Турцией и Израилем ухудшились, когда Анкара в этом месяце потребовала компенсацию за гибель 10 турецких активистов в 2010 году. Их убили израильские моряки, когда те пытались на корабле прорвать израильскую блокаду Газы и доставить туда помощь.