«Ջեբհաթ ան-Նուսրա» ահաբեկչական խմբավորումը, որը Սիրիայում «Ալ Քաիդա»-ի մասնաճյուղն է համարվում, երկարաժամկետ հեռանկարում ավելի մեծ սպառնալիք է արեւմտյան աշխարհի համար, քան «Իսլամական պետություն»-ը: Այս մասին գրում է The Independent-ը՝ վկայակոչելով Պատերազմի ուսումնասիրության ամերիկյան ինստիտուտի եւ Ձեռներեցության ամերիկյան ինստիտուտի համատեղ զեկույցը:
«Ահաբեկչական այս բջիջի կործանումն ավելի առաջնահերթ պետք է լինի ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի պաշտպանական ծրագրերում, քան «Ալ Քաիդա»-ի դեմ հարձակումները»,- վկայակոչում է պարբերականը:
Ըստ Gazeta-ի, զեկույցի հեղինակներից Ֆրեդ Կագանը նաեւ տեղեկացնում է, որ «Ջեբհաթ ան-Նուսրա»-ն առայժմ Արեւմուտքի վրա չհարձակվելու տակտիկական որոշում է կայացրել: Նրանք այժմ ուժեր են կուտակում՝ իրենց շուրջ համախմբելոով ընդդիմությանը, որպեսզի ԻՊ-ի անկման դեպքում առաջատարի դիրք զբաղեցնեն տարածաշրջանում:

Террористическая группировка «Джебхат ан-Нусра», формально являющаяся ответвлением «Аль-Каиды» в Сирии, в долгосрочной перспективе представляет большую угрозу для западного мира, чем «Исламское государство», передает The Independent со ссылкой на совместный доклад Американского института по изучению войны и Американского института предпринимательства.
«Ориентированность на разрушения данной террористической ячейки обязана стать приоритетной в разработке планов обороны США и Европы от атак «Аль-Каиды», — цитирует издание.
Один из авторов доклада Фред Каган также сообщает, что «Джебхат ан-Нусра» приняла тактическое решение не атаковать сейчас Запад. В данный момент они собирают силы, консолидируют вокруг себя оппозицию, чтобы забрать первенство в регионе в момент падения ИГ, передает Gazeta.