Թուրքիայի համար քաղաքացիական պատերազմից բացի այլ ելք չկա: Ֆրանսիական «Telerama» շաբաթաթերթին տված հարցազրույցում ասել է Թուրքիայի խորհրդարանում քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցությունը ներկայացնող հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը, փոխանցում է «Ասպարեզը»
Կարո Փայլանի խոսքով՝ այսօրվա քրդերը երեկվա հայերն են, որոնց թուրքերը սպանում են ամենայն անտարբերությամբ:
«Ի տարբերություն հայերի՝ քրդերը զինված են եւ կազմակերպված: Բայց Էրդողանի թիրախը նաեւ խաղաղ բնակիչներն են, այդ թվում կանայք եւ երեխաները: Իսկ Եվրոպան լռում է, մինչդեռ եթե ամեն ինչ վատ ավարտ ունենա, ապա հարյուր հազարավոր քուրդեր կբախի Եվրոպայի դուռը»,- ասել է հայ պատգամավորը:
Փայլանի խոսքով՝ Թուրքիան սխալ քաղաքականություն է վարում եւ սիրիական, եւ քրդական հարցերով: Նա հիշեցրել է, որ մի քանի տարի առաջ քրդական հարցով խաղաղության գործընթաց էր սկսվել, որին անձնապես աջակցում էր նաեւ Էրդողանը. «Բայց 1914-1915թթ. նման երկրի ղեկավարները սկսեցին հակամարտել փոքրամասնությունների դեմ՝ նրանց ներկայացնելով որպես թուրք ազգի դավաճաններ: Թուրքիայի կառավարությունը երկրում առկա խնդիրները բարդում է քրդերի վրա: Այս ամենը քաղաքացիական պատերազմի մասին է ահազանգում... հայերը զենք չունեին եւ կազմակերպված չէին, իսկ քրդերի դեպքում ճիշտ հակառակն է»:
Այս իրավիճակից խուսափելու համար հայ պատգամավորի կարծիքով պետք է խաղաղություն կնքել քրդերի հետ, մինչդեռ Էրդողանն ընտրել է պատերազմի ուղին:
«Երկու կողմերում էլ արմատական հայացքների տեր անձինք կան: Մենք մեր կուսակցությամբ փորձել ենք համոզել նաեւ քրդական կողմի արմատականներին, որ հավանական պատերազմը հարյուր հազարավոր կյանքեր կխլի, բայց մեր ջանքերն ապարդյուն են: Երբ օգտագործում եմ խաղաղություն բառը, երկու կողմերից ինձ հայհոյում են»,- ասել է պատգամավորը:

Turkey has no way out but civil war, Istanbul Armenian MP Garo Paylan, who represents the pro-Kurdish Peoples’ Democratic Party (HDP) of Turkey in the parliament, told French Telerama weekly, Asbarez reports.
According to Paylan, modern Kurds, who the Turks kill with complete indifference, are Armenians of yesterday.
“In contrast to Armenians, Kurds are armed and organized. But the civilians, including women and children, are also Erdoğan’s target. Whereas Europe is silent, but if everything ends badly, hundreds and thousands of Kurds will head for Europe,” the Istanbul Armenian MP said.
In Paylan’s words, Turkey conducts wrong policy both regarding the Syrian and Kurdish issue. He reminded that several years ago the peace process on the Kurdish issue, which Erdoğan personally supported, was launched: “But like in 1914-1915, the country’s leadership began conflicting with the minorities, presenting them as traitors of the Turkish nation. The Turkish government links the problems in the country with the Kurds. All this makes to watch out for a civil war…The Armenians didn’t have arms and weren’t organized, whereas the situation with the Kurds is completely the other way round,” Paylan said.
To avoid this situation, according to the MP, it’s necessary to make peace with the Kurds, however Erdoğan has chosen the path of war.
“Both sides have people with radical views. Within our party we tried to persuade radicals from the Kurdish side that the possible war will claim hundreds and thousands of lives, but our efforts are useless. When I use the word “peace,” I’m scolded from both sides,” the Paylan said.