Մեծ Բրիտանիայում 17 եւ 18 տարեկան երկու աղջիկներ փորձել են օգտագործել Facebook–ը երեխաների առեւանգելու համար, հայտնում է Daily Mail-ը:
Դեռահասները սոցցանցում էջ ենք ստեղծել, որտեղ մայրերին անվճար մանկական հագուստ են առաջարկել: Այս ձեւով նրանք փորձել ենք շահել կանանց վստահությունը ու նրանց մասին տվյալներ իմանալ՝ առեւանգում կազմակերպելու համար: Բացի դրանից աղջիկներից մեկը սոցիալական աշխատող էր ներկայացել:
Ձախողված առեւանգության կազմակերպիչներին ձերբակալել են բրիտանական Դերբիշիր կոմսությունում, երբ մայրերից մեկը ոստիկանություն է ահազանգել: Կնոջը տարօրինակ էր թվացել, որ սոցցաշխատող ներկայացած աղջիկը, որին ինքը խնդրել էր որոշ ժամանակ երեխային խնամել, փորձում էր երեխային տանից դուրս հանել՝ բժշկի տանելու պատրվակով:
Դեռահասներին կալանավորել են Facebook–ում նրանց կասկածելի էջը հայտնաբերելուց մեկ շաբաթ անց: Պարզվել է, որ առեւանգման զոհ կարող էին դառնալ Բրիտանիայի տարբեր քաղաքներում բնակվող երեք երեխաներ: Աղջիկներից մեկը ձերբակալության ժամանակ հղի է ձեւացել, ինչը դրդել է ոստիկաններին մտածել, որ նա առեւանգված երեխային իր մոտ պահելու մտադրություն ուներ:

Two girls aged 17 and 18 years tried to use the Facebook for children abduction in UK, Lenta reported quoting Daily Mail.
The teens created a profile in the social network, offering mothers free baby clothes. Thus they tried to ingratiate with women and to obtain contact information that would be necessary for the abduction. Besides, one of the girls was so-called social worker.
Failed kidnapers were detained in the British county of Derbyshire after a call to the police from one of the mothers. It seemed suspicious to the woman that the so-called social worker whom she asked to sit with the child for some time tried to take the child to the doctor’s appointment.
The teenagers were arrested a week later after detection of their suspicious page on Facebook. It turned out that three children living in different English towns could have become the victims of kidnapping. The older girl pretended to be pregnant during detention that brought the police officers to the idea that after kidnapping she wanted to assign the child.