Մոսկվայում 73 տարեկան հասակում մահացել է ԽՍՀՄ արտակարգ իրավիճակների կոմիտեի գաղափարախոսներից մեկը, 1991 թվականի օգոստոսյան պուտչի ակտիվ մասնակից Գենադի Յանաեւը։ Նա երկար ժամանակ ծանր հիվանդ  էր, իսկ նախօրեին տեղափոխվել էր Մոսկվայի հիվանդանոցներից մեկը։
Գենադի Յանաեւը 1991 թվականի օգոստոսյան պուտչի ժամանակ եղել է արտակարգ իրավիճակների պետական կոմիտեի կազմում եւ նշանակվել է ԽՍՀՄ նախագահի պաշտոնակատար։
Պուտչի ձախողումից հետո նա քրեական պատասխանատվության է ենթարկվել, սակայն 1994 թվականի համաներման ժամանակ ազատ է արձակվել։

Один из идеологов Государственного Комитета по чрезвычайному положению СССР (ГКЧП), активный участник августовского путча 1991 года, и.о. президента СССР Геннадий Янаев скончался в Москве на 73-м году жизни.
Янаев долго и тяжело болел. Накануне он был госпитализирован в одну из столичных больниц, передает Интерфакс.
Геннадий Янаев во время августовского путча 1991 входил в ГКЧП и был назначен исполняющим обязанности Президента СССР.
После провала путча он был привлечен к уголовной ответственности, но освобожден по амнистии Госдумы в 1994 году.