Լեհաստանի «Իրավունք ու արդարություն» կուսակցության առաջնորդ, նախկին վարչապետ Յարոսլավ Կաչինսկին համարում է, որ Սմոլենսկի մոտ «Տու 154» –ի վթարի համար, որի հետեւանքով մահացել է նրա երկվորյակ եղբայր ու երկրի նախագահ Լեհ Կաչինսկին, Դոնալդ Տուսկի կառավարությունն է պատասխանատու:
Նման հայտարարություն է նա արել կիրակի, ապրիլի 10-ին, այն հիշատակի միջոցառումների ժամանակ, որոնք նվիրված են կատարվածի վեցերորդ տարելիցին, հայտնում է Associated Press–ը:
«Այն ժամանակ Սմոլենսկի մոտ ողբերգությունը պատահական չէր: Անկախ դրա պատճառներից, ինչ որ մեկը դրա համար պատասխանատու է, թեկուզ բարոյապես»,- մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը Կաչինսկուն: Նա նկատի ունի Տուսկի կառավարությանը, հայտնում է «Լեհական ռադիոն»
Նախկին վարչապետը հայտնել է, որ անհրաժեշտ է պարզել ճշմարտությունը ողբերգության հանգամանքների մասին: «Մենք պետք է ամեն ինչ լեհերին բացատրենք, իմանանք ճշմարտությունը ու եզրակացություններ անենք»,- նշել է նա: Բացի դրանից, նա կողմ է արտահայտվել, որ Վարշավայում նախագահական պալատի մոտ Լեհ Կաչինսկու հուշարձանը տեղադրվի, վթարի զոհերի հիշատակին եւս մեկ հուշարձան էլ պետք է Կրակովում լինի: «Առաջիկա շաբաթներին կկազմվի այս հուշարձանների շինարարության հարցերով հանձնաժողով»,- պաարզաբանել է նա:

Лидер правящей в Польше партии «Право и справедливость», бывший премьер-министр Ярослав Качиньский считает, что ответственность за катастрофе Ту-154 под Смоленском, в которой в 2010 году погиб его брат-близнец и президент страны Лех Качиньский, лежит на правительстве Дональда Туска. Такое заявление он сделал в воскресенье, 10 апреля, в ходе памятных мероприятий, посвященных шестой годовщине происшествия, передает Associated Press
«Трагедия под Смоленском не была случайностью. Вне зависимости от ее причин, кто-то несет ответственность, хотя бы моральную», — цитирует ТАСС  Качиньского. По его словам, речь идет о правительстве Туска, передает «Польское радио».
Бывший премьер заявил о необходимости выяснить правду об обстоятельствах трагедии. «Мы должны все объяснить полякам, узнать правду и сделать выводы», — отметил он. Кроме того, он выступил за установку памятника Леху Качиньскоиу у президентского дворца в Варшаве, еще один монумент в память о жертвах катастрофы должен стоять в Кракове. «В ближайшие недели будет назначен комитет по строительству этих памятников», — уточнил он.