«Անհրաժեշտ է փոխել շախմատի որպես պրոֆեսիոնալ մարզաձեւի ամբողջ համակարգը: Դրա ոգին անկման մեջ է: Այսօր սատանան ոտքը կկոտրի շախմատի աշխարհի չեմպիոնի որոշման կարգը պարզելու մեջ, իսկ պատվավոր կոչումը գրեթե արժեզրկվել է: Չափազանց շատ հավակնորդներ, մրցախաղեր, ամեն ինչ կցկտուր ու անլուրջ է: 1886-ից` աշխարհի չեմպիոնի առաջին մրցամարտից մինչեւ 2000-ը, 114 տարում աշխարհի չեմպիոն է դարձել 14 գրոսմայստեր, նրանցից ութը՝ Ռուսաստանից: Ես 12-րդը դարձա: Իսկ նախորդ տասը տարում հայտնվեցին 6 «շախմատային արքաներ»: Սակայն նրանց գլխին ոչ թե թագ է, այլ մետաղաշապիկ»,- «Արգումենտի ի ֆակտի պարբերականի հետ զրույցում հայտնել է ՖԻԴԵ-ի նախագահի ընտրություններում Կիրսան Իլյումժինովի մրցակից, աշխարհի 12-րդ չեմպիոն Անատոլի Կարպովը:
Վերջինիս կարծիքով, շախմատի սիրահարները, էլ չասած կողմնակի մարդկանց մասին, կորցնում են հետաքրքրությունը խաղի նկատմամբ: «Դեռ այս գարնանը երկրպագուները քննարկում էին հավակնորդների Անանդ – Տոպալով հանդիպումը, իսկ այժմ մեծամասնությունն արդեն մոռացել է այդ մասին: Հարցրեք փողոցում անցորդներին, թե ովքեր են այդ մարդիկ: Ոչ ոք չի իմանա: Մարդիկ գիտեն, որ շախմատում ինչ-որ բան տեղի է ունենում, բայց ոչ այն, ինչ նախկինում: Պատահական չէ, որ մինչեւ այժմ հիշում են եւ Կապաբլանկային, եւ Ալյոխինին, էլ չեմ ասում Կարպովի եւ Կասպարովի մասին: Թեեւ մենք արդեն վաղուց չենք պայքարում շախմատային կոչումների համար: Այսօր նույնիսկ պոկերն ավելի ժողովրդական է, քան շախմատը»,- ասել է Կարպովը:

Соперник Кирсана Илюмжинова на выборах президента Международной шахматной федерации Анатолий Карпов своей миссией считает реформирование мира шахмат. АиФ задается вопросом - а зачем ему реформы? Игре уже тысяча лет...
«Надо менять всю систему шахмат как профессионального спорта. Ее дух в упадке. Ну, скажем, как сейчас выявляют чемпиона мира по шахматам? Черт ногу сломит в этом хитросплетении, а само почетное звание уже почти обесценилось. Слишком много претендентов, слишком много матчей, слишком все суетливо и скомкано... С 1886 года (то есть со времени первого матча на мировое первенство) по 2000-й (за 114 лет!) на пьедестал взошли всего 14 гроссмейстеров, из них 8 из России. Я стал по счету 12-м. А за последние каких-то 10 лет появилось сразу еще 6 «шахматных королей». Но у них на голове теперь не короны, а коронки. А любители шахмат, не говоря уже о людях сторонних, теряют интерес к игре. Еще этой весной болельщики обсуждали матч претендентов Ананда и Топалова, а ныне большинство о нем уже забыли. Спросите прохожих на улице: кто это такие? В лучшем случае, пожмут плечами... Люди знают, что «в шахматах что-то происходит», но «не то, что раньше». Не случайно до сих пор помнят и Капабланку, и Алехина, я уж не говорю о Карпове и Каспарове. Хотя, мы уже давно не боремся за шахматные звания. А сейчас даже покер популярнее шахмат!»,- сказал Карпов.