ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման «վիրավորական» է համարել Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի մեղադրանքները, որոնք հնչել են սեպտեմբերի 23-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի ամբիոնից։
Ահմադինեժադը հայտարարել էր, որ 2001 թվականի ահաբեկչությունները հնարավոր է կազմակերպած լինի հենց Միացյալ նահանգները։ Դրանից հետո Օբաման հարցազրույց է տվել BBC-ի իրանական ծառայությանը։ Նա Ահմադինեժադի հայտարարությունը որակել է «ատելությամբ լի»։
Նախագահն ասել է, որ բոլոր մարդիկ՝ անկախ դավանանքից եւ էթնիկական պատկանելությունից, 2001 թվականի ահաբեկչությունները համարում են «դարի ողբերգություն մի ամբողջ սերնդի համար»՝ հավելելով, որ Իրանի նախագահի համար «անթույլատրելի է» նման հայտարաությամբ հանդես գալ Մանհեթենում, որտեղ ողբերգությունը հազարավոր մարդկանց կյանք է խլել։
NEWS.am-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Իրանի նախագահը, ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի ամբիոնից, կասկածի տակ է դրել սեպտեմբերի 11-ի ողբերգության պաշտոնական վարկածը, ինչից հետո ԱՄՆ պատվիրակությունը լքել է Գլխավոր ասամբլեայի սրահը։

Президент США Барак Обама назвал «оскорбительными» обвинения президента Ирана Махмуда Ахмадинеджада, которые прозвучали с трибуны ООН 23 сентября на Генеральной ассамблее.
Ахмадинежад заявил, что теракты 2001 года могло организовать само правительство Соединенных Штатов. После этого выступления Обама дал интервью персидской службе телеканала Би-Би-Си. Он также назвал слова Ахмадинеджада «полными ненависти».
Президент сказал, что все люди, независимо от вероисповедания и этнической принадлежности, считают теракты 2001 года «эпохальной трагедией целого поколения», добавив, что для иранского руководителя было «непростительным» выступать с подобным заявлением на Манхэттене, где теракты унесли жизни стольких человек, передает Голос Америки.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, президент Ирана Махмуд Ахмадинеджад, выступая с трибуны ООН, поставил под сомнение официальную версию трагедии 11 сентября 2001 года. Президент Ирана заявил о причастности американского правительства к этим событиям. После этих слов делегация Соединенных Штатов покинула зал Генеральной Ассамблеи ООН. Выступление иранского президента слушали четверо американских дипломатов среднего звена. Госсекретаря США Хиллари Клинтон и постоянного представителя США при Объединенных Наций среди них не было.