«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը կորցնում է արաբ երիտասարդների աջակցությունը, այս մասին հայտնում է The Washington Post-ը՝ վկայակոչելով հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման հարցումները։
Հարցումն անցկացրել է ASDA'A Burston-Marsteller ընկերությունը 16 արաբական երկրների 18-24 տարեկան երիտասարդների շրջանում։ Հարցվածների 80 տոկոսը կտրականապես դեմ է ԻՊ-ին եւ բացառում է դրա շարքերը համալրելու տարբերակը։ Մեկ տարի առաջ նման դիրքորոշում էր հայտնել հարցվածների 60 տոկոսը։
Բացի այդ, հարցվածների կեսից ավելին ԻՊ-ը համարում է Մերձավոր Արեւելքի գլխավոր խնդիրը, իսկ 4 հարցվածներից 3-ը կարծում են, որ ահաբեկիչները չեն կարող Իրաքում եւ Սիրիայում իսլամական խալիֆաթ ստեղծել։
Հարցմումների համաձայն՝ կրոնական զգացմունքները գլխավոր դերը չեն խաղում այդ խմբավորումներին միանալու հարցում։ Այդ հարցում ավելի մեծ դեր են խաղում գործազրկությունն ու տնտեսական հեռանկարների բացակայությունը։

Согласно опросу общественного мнения, террористическая группировка «Исламское государство» стремительно теряет поддержку среди арабских юношей и девушек, пишет The Washington Post.
Сообщается, что опрос проводился компанией ASDA'A Burston-Marsteller в 16 арабских странах среди молодых людей в возрасте от 18 до 24 лет. В результате него выяснилось, что 80% респондентов выступают категорически против ИГ и исключают возможность вступления в его ряды. При этом год назад такой позиции придерживались только 60% арабской молодежи.
Кроме того, более половины респондентов назвали ИГ главной проблемой Ближнего Востока, а трое из четырех опрошенных полагают, что террористам не удастся создать исламский халифат в Ираке и Сирии.
Опрос также показал, что религиозные чувства играют далеко не главную роль при принятии арабами решения присоединиться к группировке. Гораздо больше их побуждает к этому безработица и отсутствие экономических перспектив, передает Gazeta.