Լեռնային Ղարաբաղում քառօրյա պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանը բազմիցս խախտել է միջազգային նորմերը։ Այս մասին ապրիլի 13-ին կայացած մամուլի ասուլիսին ասել է «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը։
Այդ խախտումների թվում են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ագրեսիան է եւ տարածքների բռնազավթումը։ «Ադրբեջանը խաղաղ բնակչության նկատմամաբ բռնություն է կիրառել, խոշտանգել նրանց, սպանել, տուժել են նաեւ երեխաներ։ Արդեն 2 գյուղում՝ Թալիշում եւ Մատաղիսում, տեղահանված մարդիկ կան։ Դա նույնպես միջազգային պարտավորությունների խախտում է։ Մեր զինծառայողներից շատերի մարմինները խոշտանգվել են»,- ասել է Փոստանջյանը եւ նշել, որ մենք պետք է այդ փաստերը ներկայացնեն տարբեր միջազգային հարթակներում։ «Եվրոպայի խորհրդում արդեն այսօր պետք է նախաձեռնվեր Ադրբեջանի մասնակցության դադարեցումը»,- եզրափակել է Փոստանջյանը։

В ходе 4-дневной войны в Нагорном Карабахе Азербайджан пошел на многочисленные нарушения международных норм. Об этом заявила на пресс-конференции 13 апреля депутат Национального Собрания от партии «Наследие» Заруи Постанджян.
В числе этих нарушений, по словам депутата, агрессия, захват территорий Нагорно-Карабахской Республики. «Азербайджанская сторона применила насилие в отношении мирного населения, мирных жителей измучили, убили, пострадали также дети: 1 ребенок убит, еще двое детей ранены. Уже из 2 сел – Талыш и Матагис – есть внутренне перемещенные лица. Это также нарушение международных обязательств. Тела многих из наших военнослужащих нашли изувеченными», - отметила Постанджян. Это также, продолжила она, говорит о совершенных Азербайджаном преступлениях. «Мы должны представить все эти факты на разных международных площадках. В Совете Европы уже сегодня должны были инициировать приостановление участия Азербайджана», - подытожила Заруи Постанджян.