Մոսկվայի գրականագետների կենտրոնական տանը կայացել է Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված «Հիշում եմ եւ պահանջում» հիշատակի երեկո:
Միջոցառման կազմակերպիչներն էին «Ռուս-հայկական համագործակցությունը» եւ «Երաժիշտներ հանուն խաղաղության» միջազգային նախագիծը:
Երեկոյին ներկա էին ՌԴ Պետդումայի խոսնակ Սերգեյ Նարիշկինը, ՀՀ ԱԺ խոսնակ Գալուստ Սահակյանը, «Սպրավեդլիվայա Ռոսիա» կուսակցության նախագահ Սերգեյ Միրոնովը եւ Մոսկվայի պատրիարքարանի արտաքին եկեղեցական կապերի բաժնի ղեկավար միտրոպոլիտ Վոլոկոլամսկի Իլարիոնը: Միջոցառմանը ելույթ են ունեցել դիվանագետներ, պատգանավորներ, կուսակցությունների անդամներ, սփյուռքի եւ ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ:

A memorial evening entitled “I Remember and Demand” was held in the Central House of Writers in Moscow Thursday. The event commemorated the 101st anniversary of the Armenian Genocide in the Ottoman Empire.
The organizers of the event were the Russian-Armenian Cooperation (RAC) and the international project “Musicians for Peace”.
The event was attended by the Russian State Duma Speaker Sergey Naryshkin, Armenian National Assembly (NA) Speaker Galust Sahakyan, Leader of Spravedlivaya Rossiya (Just Russia) Party Sergey Mironov and Chairman of the Moscow Patriarchate department for external church relations – Metropolitan Hilarion of Volokolamsk.
Diplomats, deputies, party members, as well as representatives of the Diaspora and NGOs delivered speeches at the event.