Պետությունը պետք է հնարավորինս արագ ստուգի Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու շինարարությունը։ Այս մասին ապրիլի 19-ին՝ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերով հանձնաժողովի նիստում ասել է ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը։
«Պետությունն այդ մայրուղու շինարարության համար 1 մլրդ դոլարի վարկ է վերցնելու։ Հիմա աշխատանքներն ընթանում են միայն 50-60 կմ-ի վրա, այն էլ՝ Երեւանի կողքին։ Այդ հատվածները առանց դրա էլ նորմալ վիճակում էին։ Գումարներն ուղղակի վատնում են։ Ես խնդրում եմ, որ Վերահսկիչ պալատը այդ հարցն ընդգրկի 2016-ին իր ստուգումների գրաֆիկում։ Արտահերթ կարգով։ Նա նման իրավունք ունի։ Արա՛գ ստուգեք, թե չէ հետո գումար առհասարակ չի մնա»,- ասել է Բագրատյանը։

Государство должно как можно скорее проверить строительство автотрассы Север – Юг. Об этом заявил экс-премьер, оппозиционный депутат Грант Багратян на заседании Комиссии парламента Армении по финансово-кредитным и бюджетным вопросам 19 апреля.
«Государство возьмёт на строительство этой трассы кредитов на $1 млрд. Сейчас работы проведены только на 50 – 60 км, да и то рядом с Ереваном. Эти участки и без того были в нормальном состоянии. Средства просто разбазариваются. Я прошу, чтобы Контрольная палата включила этот вопрос в график своих проверок на 2016 год. Во внеочередном порядке. Она имеет на это право. Скорее уж проверяйте. Безотлагательно. А то потом от этих денег вообще ничего не останется», – призвал Багратян.