Հայտնի ուկրաինացի գործիչներ, փորձագետներ եւ գիտնականներ մասնակցել են Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված համաժողովին։
Ապրիլի 2-ին Կիեւում կայացել է Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված համաուկրաինական համաժողով, որը կազմակերպել են Ուկրաինայի հայերի միությունն ու Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանատունը։
AnalitikaUA.net-ի փոխանցմամբ՝ համաժողովին ներկա են եղել հայտնի գիտնականներ, ժողովրդական պատգամավորներ, քաղաքական եւ հասարակական գործիչներ, «Ուկրաինայի հայերը» քաղաքացիական պլատֆորմի ակտիվիստներ։
Բացման խոսքով հանդես է եկել Ուկրաինայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անդրանիկ Մանուկյանը, Հայ առաքելական եկեղեցու ուկրաինական թեմի առաջնորդ Մարկոս եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, ՈՒՀՄ գործադիր տնօրեն Դավիթ Մկրտչյանը։

Famous Ukrainian officials, experts and scholars attended the forum dedicated to the Armenian Genocide.
All-Ukrainian forum devoted to the 101st anniversary of the Armenian Genocide, organized by the Union of Armenians of Ukraine and the Embassy of the Republic of Armenia took place in Kiev on April 20.
According to AnalitikaUA.net, the famous scientists, experts from different regions of Ukraine, deputies, politicians and public figures, activists of the Civic Platform "Armenians of Ukraine", representatives of clergy and national and cultural societies have participated in a forum.
Before the opening of the forum, all participants had an opportunity to visit the exhibition and to watch the documentary devoted to the Armenian Genocide.
Armenia's Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Ukraine Andranik Manukyan,  leader of the Ukrainian Diocese of the Armenian Apostolic Church, Bishop Markos Hovhannisyan,  Executive director of the UAU, David Mkrtchyan  made a welcome speech.