Աշխարհի տարբեր բանակներում ծեծ, սպանություններ ու ինքնասպանություններ լինում են, բայց Հայաստանում դրանք այնքան համընկան, որ բավարար չէ, որ ՊՆ-ն առանձին-առանձին դեպքերով բավարարվի: Այսօր` սեպտեմբերի 28-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար, Բյուրոյի անդամ Վահան Հովհաննիսյանը, անդրադառնալով վերջին շրջանում բանակում տեղի ունեցող մահացու ելքով եւ զինվորներին ստորացնելու դեպքերին:
«Արդյոք մեր սպաների կրթական, բարոյական մակարդակը բավարարում է այն խնդիրների լուծմանը, որ դրված է նրանց առջեւ: Եթե կան զորամասեր, որտեղ կարգուկանոն չկա, նրանցից մարտունակություն սպասել չարժե»,- ընդգծեց Վ. Հովհաննիսյանն ու հավելեց. «Նման զորամասը լուրջ բուժման կարիք ունի, նույնիսկ վիրահատման միջոցով»:
Սակայն, ՀՅԴ խմբակցության անդամը նշեց նաեւ, որ անթույլատրելի է դրանից երեւույթ սարքել, որով բանակը դառնում է քաղաքական հարձակումների թիրախ:  «Դա անթույլատրելի է Ճիշտ նույնքան, որքան անթույլատրելի է բանակը դարձնել քաղաքական գործընթացների մասնակից»,- իր խոսքն ամփոփեց նա:

Beating, homicides and suicides exist in each army. However, recent tragic cases in the Armenian army indicate that the Defense Ministry should not exclude itself with investigation of single cases, the head of ARFD parliamentary group Vahan Hovhannisyan told the reporters. According to him, even in cases when the guilty assume responsibility to the fullest extent of law, the problems are not solved.
“Are our officers educated? Do they have moral values to solve the problems they face? If certain units lack order, one should not expect them to be combat ready. Such military unit needs serious treatment, even a “surgery”,” the ARFD leader said.
Hovhannisyan stressed that it is unacceptable to turn army into a target of political insinuations, adding that it is also inadmissible to make the army a participant of the political processes.