Աշխարհի տարբեր բանակներում ծեծ, սպանություններ ու ինքնասպանություններ լինում են, բայց Հայաստանում դրանք այնքան համընկան, որ բավարար չէ, որ ՊՆ-ն առանձին-առանձին դեպքերով բավարարվի: Այսօր` սեպտեմբերի 28-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար, Բյուրոյի անդամ Վահան Հովհաննիսյանը, անդրադառնալով վերջին շրջանում բանակում տեղի ունեցող մահացու ելքով եւ զինվորներին ստորացնելու դեպքերին:
«Արդյոք մեր սպաների կրթական, բարոյական մակարդակը բավարարում է այն խնդիրների լուծմանը, որ դրված է նրանց առջեւ: Եթե կան զորամասեր, որտեղ կարգուկանոն չկա, նրանցից մարտունակություն սպասել չարժե»,- ընդգծեց Վ. Հովհաննիսյանն ու հավելեց. «Նման զորամասը լուրջ բուժման կարիք ունի, նույնիսկ վիրահատման միջոցով»:
Սակայն, ՀՅԴ խմբակցության անդամը նշեց նաեւ, որ անթույլատրելի է դրանից երեւույթ սարքել, որով բանակը դառնում է քաղաքական հարձակումների թիրախ:  «Դա անթույլատրելի է Ճիշտ նույնքան, որքան անթույլատրելի է բանակը դարձնել քաղաքական գործընթացների մասնակից»,- իր խոսքն ամփոփեց նա:

В разных армиях мира бывают избиения, убийства и самоубийства, однако участившиеся трагические случаи в армянской армии означают то, что руководство Минобороны не должно ограничиваться рассмотрением отдельных дел, поскольку даже если виновные несут ответственность по всей строгости закона, проблемы это не решит. Об этом 28 сентября, в ходе встречи с журналистами, заявил глава парламентской фракции Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн», член Бюро АРФД Ваан Ованнисян, комментируя последние случаи в армии.
«Есть ли у наших офицеров достаточный уровень образования, нравственный уровень для решения поставленных перед ними задач? Если есть воинские части, в которых нет порядка, не стоит ожидать от них боеспособности,– подчеркнул В. Ованнисян и добавил: – Такая воинская часть нуждается в серьезном лечении, даже в операции».
Однако глава фракции АРФД также отметил, что недопустимо превращать армию в мишень политических выпадов. «Это недопустимо в той степени, в какой недопустимо делать армию участником политических процессов»,– подытожил он.