Միթե անպայման պետք է ազգությամբ հայ լինել Ադրբեջանի դեմ ներկայացված հայցը դատարանում պաշտպանելու համար: Այս մասին BBC-ին ասել է մարդու իրավունքների հարցերով փաստաբան Ամալ Քլունին՝ որը ՄԻԵԴ-ում պաշտպանում է ադրբեջանցի լրագրող Խադիջա Իսմայլովայի շահերը:
«Խադիջա Իսմայլովան խիզախ, ոգեշնչող կին է։ Նա շատ լավ գիտի, թե ինչ է նշանակում լինել լրագրող Ադրբեջանում»,-ասել է նա ու հավելել. «Եվրոպայի խորհրդի անդամ Ադրբեջանի կառավարությունը Խադիջա Իսմայլովային բանտ է նետել, եւ դա ինձ շատ է բարկացնում»:
Հարցին, թե ինչու են Ալիեւին ողջունում Վաշինգթոնում ընդունելիս, Ամալ Քլունին պատասխանել է, որ դիվանագիտական ճնշումը կարող է աշխատել եւ հիշեցրել է Ադրբեջանում մարտին ազատված 147 լրագրողների մասին։
«Լավ է, որ դիվանագիտական ճնշումը որոշակի արդյունքների է հանգեցնում: Դուք գիտեք՝ ինչ տեղի ունեցավ վերջերս: 146 դատապարտյալներ ազատ արձակվեցին, որոնցից միայն մեկ տասնյակն էր քաղաքական բանտարկյալ: Դա տեղի ունեցավ մարտի 18-ին, և երկու շաբաթ չանցած՝ մենք արդեն տեսանք, թե ինչպես է նախագահ Ալիևը սեղմում Միացյալ Նահանգների փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենի ձեռքը: Ես ուրախ եմ, որ այդ մարդիկ ազատ արձակվեցին բանտից, ես համարում եմ, որ դա դրական քայլ էր: Իսկ Խադիջա Իսմայիլովան այսօր Ադրբեջանում մնացած թերևս ամենահայտնի քաղաքական բանտարկյալն է»,-ասել է նա:
Նշենք, որ «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայության լրագրող Խադիջա Իսմայիլովան ձերբակալվել է 2014 թվականի դեկտեմբերին: Անցած տարվա սեպտեմբերին արդեն Բաքվի ծանր հանցագործությունները քննող դատարանը նրան դատապարտեց 7․5 տարվա ազատազրկման` մեղավոր ճանաչելով մեկ այլ լրագրողի` Թուրալ Մուստաֆաևին ինքնասպանության հասցնելու մեջ:

Разве обязательно быть армянином, чтобы защитить представленный в суде иск против Азербайджана? Об этом в интервью BBC заявила адвокат по вопросам защиты прав человека Амаль Клуни, которая защищает интересы азербайджанской журналистки Хадиджи Исмаиловой в Европейском суде по правам человека.
По ее словам, Хадиджа Исмаилова – храбрая, вдохновляющая женщина, она очень хорошо знает, что значит быть журналистом в Азербайджане. «Правительство Азербайджана, страны-участницы Совета Европы, заключило Исмаилову в тюрьму, и это меня очень возмущает», - сказала Амаль Клуни.
На вопрос, почему Алиева приветствуют в Вашингтоне, Амаль Клуни ответила, что дипломатическое давление тоже может сработать. Она напомнила о 147 журналистах, освобожденных в Азербайджане в марте текущего года. «Хорошо, когда дипломатическое давление приводит к определенным результатам. Вы знаете, что произошло в последнее время. Были освобождены 146 осужденных, из которых только один десяток были политическими заключенными. Это произошло 18 марта, и спустя две недели мы уже увидели, как президент Алиев пожимает руку вице-президенту США  Джозефу Байдену. Я рада, что эти люди вышли из тюрьмы, я считаю, что это было положительным шагом. А Хадиджа Исмаилова является сегодня самой известной политической заключенной в Азербайджане», - отметила Амаль Клуни.
Журналистка азербайджанской службы радиостанции «Свобода» Хадиджа Исмаилова  была арестована в декабре 2014 года. Уже в сентябре предыдущего года суд Баку по тяжким преступлениям осудил ее на 7,5 лет лишения свободы, признав ее виновной в доведении до самоубийства другого журналиста Турала Мустафаева.
Конституционный суд Азербайджана утвердил итоги президентских выборов
Европейские наблюдатели подвергли критике…
ЕС: Выборы президента Азербайджана прошли при отсутствии прозрачности
Хотя подготовка к выборам велась эффективно, избирательный процесс характеризовался заглушением критических голосов и отсутствием политических альтернатив…