Ղարաբաղում քառօրյա մարտերի ժամանակ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների հետեւանքով հայկական կողմը 4 սանիտարական մեքենա է կորցրել։ Այս մասին ապրիլի 27-ին լրագրողներին ասել է ՀՀ ՊՆ ռազմաբժշկական վարչության պետ Կամավոր Խաչատրյանը։
«Այդ մեքենաների վրա հստակ երեւում էր կարմիր խաչը։ Դրանք հեռու են եղել ճակատի գծից, եւ հնարավոր էր տեսնել, որ դրանք սանիտարական մեքենաներ են։ Հակառակորդը դիտմամբ գրոհել է դրանց վրա»,- նշել է նա։
Բարեբախտաբար այդ գործողություններից բուժանձնակազմից ոչ ոք չի տուժել։ Մի դեպքում բժիշկներն աշխատում էին վիրավորների հետ, մեքենան պայթել էր, բայց ոչ ոք չէր վիրավորվել։ Մնացած դեպքերում ադրբեջանական կողմը տարբեր տեսակի զենքերից կրակել է հայկական մեքենաների վրա, եւ մի քանի բժիշկներ թեթեւ վիրավորումներ են ստացել։

YEREVAN. -- Due to aggressive military actions by Azerbaijan in the four-day war the Armenian side lost 4 ambulances, said Colonel Kamavor Khachatryan, the head of the Military Medical Administration to the Ministry of Defense of Armenia.
"The Red Cross was distinctly visible on those cars. They were near the front line, and one could see that those cars were ambulances. The enemy purposefully attacked them," he said.
Fortunately, none of the nurses died because of those actions  . In one case, the doctors were taking care of the wounded near the car. The car exploded , but none of them was injured . In the other cases, the Azerbaijani side fired at the Armenian ambulances using different weapons due to which several doctors were slightly wounded .