ՆԱՏՕ-ի անդամ-պետություններն ընդունել են Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենի առաջարկը՝ նոյեմբերի 20-ին Լիսաբոնում Ռուսաստան-ՆԱՏՕ գագաթաժողովի հրավիրման վերաբերյալ: Այդ մասին հայտնել է Դաշինքի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջեյմս Ափաթուրայը:
«Այո, նման համաձայնություն ստացվել է բոլոր 28 երկրների կողմից»,- ասել է նա «ՌԻԱ Նովոստիին»: Ափաթուրայի խոսքով, առայժմ գագաթաժողովի մասնակցության հրավերին չի պատասխանել Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը:
Նշենք, որ նոյեմբերին Լիսաբոնում կայանալու է նաեւ ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովը, որին հրավիրված է նաեւ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Страны-члены НАТО приняли предложение генерального секретаря Североатлантического альянса Андерса Фога Расмуссена созвать 20 ноября в Лиссабоне саммит совета Россия-НАТО, сообщил 28 сентября официальный представитель Альянса Джеймс Аппатурай.
«Да, такое согласие получено со стороны всех 28 стран», - сказал он, отвечая на вопрос РИА Новости. По словам Аппатурая, пока ответ относительно участия в саммите не получен лишь от президента России Дмитрия Медведева.
Отметим, что в ноябре в Лиссабоне состоится также саммит НАТО, на который приглашен и президент Армении Серж Саргсян.