Ռուսական հեռուստատեսության ակադեմիայի նախագահ Միխայի Շվիդկոյը «Մի թողեք պատերազմը երեխաներին» հոդվածում ներկայացրել է Վլադիմիր Սպիվակովի՝ Բաքու եւ Երեւան կատարած այցի մանրամասները: «Հայ երաժիշտներն առաջին անգամ տեսան Բաքվի ծովափն ու Կսպից ծովը: Ադրբեջանցիները զարմացան, երբ նրանց բարեհամբույր դիմավորեցին երեւանյան շուկայում»,- գրում է հոդվածի հեղինակը:
Վլադիմիր Սպիվակովի գլխավորած ԱՊՀ երկրների երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգային շրջագայության ցանկում ընդգրկված էին ոչ միայն Նյու Յորքը, Փարիզը, Աստանան, Աշխաբադը, Կիեւն ու Մոսկվան, այլեւ Բաքուն եւ Երեւանը: Նվագախումբը նախորդ տարիներին էլ նվագել է այդ քաղաքներում, բայց նախկինում երբեք հայ երաժիշտները չէին նվագել Բաքվի ֆիլհարմոնիայի բեմում, իսկ ադրբեջանցիները՝ Երեւանում:
«Առաջին անգամ վերջին 20 տարվա ընթացքում Հայաստանի քաղաքացին Բաքու է մեկնել «Ադրբեջանական ավիաուղիների» պարբերական չվերթով, իսկ երեք օր անց` Երեւանից Մոսկվա «Արմավիայի» ինքնաթիռով ժամանել է Ադրբեջանի քաղաքացին: Առանց ուղեկիցների եւ թիկնապահների, մենք երեքս՝ Փոլադ Բյուլ-Բյուլ օղլին, Արմեն Սմբատյանն եւ Միխայիլ Շվիդկոյը, հին ծերուկներ, սովորական չարտերով թռչում էինք: Այդ տոմսերը երեխայի պես ուրաացրել էին իմ ուղեկիցներին, նրանք դա չէին տեսել 20 տարի: Թերեւս երկու տարի առաջ դա անհնար էր պատկերացնել»,- գրում է Շվիդկոյը:
Հեղինակը գրում է նաեւ. «Միամիտ է կարծել, թե գեղեցկությունը կփրկի աշխարհը: Բայց առանց դրա մարդիկ չեն կարող հասկանալ, որ աշխարհը կարելի է դեպի լավը փոխել: Ես չգիտեմ,թ ե ով էր երկրպագում նվագախմբին, բայց նրանք հաստատ պատերազմի մասին չէին մտածում: Նրանց հոգիներում ատելություն չկար: Չկար ատելություն նաեւ երաժիշտների մեջ, ովքեր պատրաստ են այնքան միասին նվագել, մինչեւ երկու երկրների ղեկավարները կանեն ամեն ինչ, որ հակամարտության լուծման արժանավայել եւ փոխընդունելի քաղաքական լուծում գտնեն»:

Президент Академии российского телевидения Михаил Швыдкой, доктор искусствоведения в своей статье «Не оставляйте эту войну детям!» («Российская газета») поведал подробности концертного турне Владимира Спивакова в Баку и Ереван. «Армянские музыканты впервые увидели бакинскую набережную и Каспийское море. Азербайджанцы удивились, когда их приветливо встретили на Ереванском рынке», - говорит автор статьи.
В концертное турне Молодежного симфонического оркестра стран СНГ, которым в нынешнем году руководит Владимир Спиваков, были включены не только Нью-Йорк, Париж, Астана, Ашхабад, Киев и Москва, но и Баку и Ереван. Оркестр уже гастролировал в этих закавказских столицах, но никогда прежде (за последние двадцать с лишним лет, разумеется) молодые армянские музыканты не играли на сцене Бакинской филармонии, а азербайджанцы - в Большом зале филармонии Ереванской, - отметил автор.
«Похоже, впервые за последние двадцать лет гражданин Армении вылетал в Баку регулярным рейсом Азербайджанских авиалиний, а спустя три дня из Еревана в Москву на обычном рейсовом самолете «Армавиа» в Москву прилетел гражданин Азербайджана. Без всякого сопровождения и телохранителей, - мы трое (Послы - Полад Бюль-Бюль оглы, Армен Смбатян  - и Михаил Швыдкой), конечно, старые драчуны, но, боюсь, что в данном случае прилагательное уже важнее существительного. А между Баку и Ереваном летел не спецборт, а обычный чартерный рейс, где каждому пассажиру - всем музыкантам и нам, их сопровождающим, - выдали обычные авиабилеты с указанием маршрута - Баку - Ереван. Эти билеты почти по-детски обрадовали моих спутников: такого тоже никто не видел уже лет двадцать. Пожалуй, еще два года назад это было невозможно представить», - пишет Швыдкой.
Автор отмечает: «Наивно думать, что красота способна спасти мир. Но без нее люди не смогут понять, что мир можно изменить к лучшему. Или хотя бы самих себя в этом мире. Я не знаю, что переживала публика в Баку и Ереване во время концертов Молодежного оркестра СНГ, - но уверен, она не думала о войне. В ее душе не было ненависти. Равно как и в сердцах молодых музыкантов из Азербайджана и Армении, которые, похоже, готовы играть вместе столько времени, сколько будет нужно руководителям двух стран для того, чтобы найти достойное и взаимоприемлемое политическое решение конфликта, которому уже два десятка лет», - заключил Михаил Швыдкой.