Քաղաքական վերլուծաբան Մատվեյ  Գանապոլսկին համոզված է, որ առանց նավթի ու գազի էլ Հայաստանը կարող է առաջընթաց ունենալ: Այսպիսի կարծիք նա հայտնել է լրագրողների հետ զրույցում: «Ադրբեջանը շատ նավթ եւ գազ ունի, սակայն դա անսպառ չէ, եւ Ալիեւը, երբ մենակ է մնում ինքն իր հետ, մտածում է, որ շատ դժվար է Հայաստանի հետ անընդհատ թշնամական հարաբերությունների մեջ գտնվելը»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստան-Ադրբեջան փոխհարաբերություններին, որտեղ նույն նավթի ու գազի գործոնն է դեր խաղում, տարածաշրջանային ռազմավարություն մշակելիս Ռուսաստանի առաջնահերթություններին ու այն փոխհարաբերություններին, որոնք նա ունի տարածաշրջանի մյուս երկրների հետ, ապա այս ամենն, ըստ Գանապոլսկիի, զուտ Ռուսաստանի ներքին գործն է.
«Վերջիվերջո, հայերի ի՞նչ գործն է, թե Ռուսաստանն ինչ շահեր ունի: Դուք երբեւէ լսե՞լ եք, որ Ռուսաստանը բարձրաձայնի Կովկասի հետ կապված իր ռազմավարությունը»,- ասում է Գանապոլսկին՝ ավելացնելով, որ եթե խոսք է գնում տարածաշրջանում խաղաղություն պահպանելու մասին, ապա Ռուսաստանի այս «կարգադրությանը» Հայաստանը հետեւում է:
Գանապոլսկին, սակայն, բարձրաձայնում է Ռուսաստանի մի ցանկության մասին. «Ռուասատանի ռազմավարական ցանկությունն է՝ ներկա գտնվել այս տարածաշրջանում: Սա կարեւոր է, քանի որ Ռուսաստանն այստեղ շահեր ունի, այստեղ պիտի ֆորպոստ լինի, բայց Ռուսաստանի այս ձգտումները որեւէ կերպ չեն խանգարում Հայաստանին ՝ վարել անկախ քաղաքականություն: Ես որեւէ տեղ չեմ կարդացել, որ Մեդվեդեւն այսպիսի արտահայտություն թույլ տա՝  «Մենք արգելում ենք Հայաստանին՝ հաշտվել Ադրբեջանի հետ, չլուծել ղարաբաղյան հիմնախնդիրը, իսկ Թուրքիայի ուղղությամբ թքել: Ես չեմ կարդացել այդպիսի բան: Ռուսաստանն իր շահերն ունի, բայց Ռուսաստանը հիմա զբաղված է Լուժկովի դեմ պայքարելով»:

“Armenian can progress without oil and gas. Azerbaijan is rich in oil and gas, but these resources are not bottomless. When Azeri leader Ilham Aliyev is by himself he thinks it is very difficult to be on hostile terms with Armenia,” political scientist Matvey Ganapolsky told the reporters.
According to him, the Russia-Azerbaijan relations, Russia’s priorities are developing regional strategy, as well as its relations with the other countries in the region is Russia’s domestic affair.
“After all, it is not Armenians’ business what interests Russia pursues. Have you ever heard Russia voice its strategy over Caucasus?” Ganapolsky noted. According to him, Armenia follows Russia’s “instruction” if the point is maintaining peace in the region.
“Russia’s strategic aspiration is its influence in the region. This is important as Russia has interests in Caucasus. However, its aspirations do not hinder Armenia to pursue an independent policy. I have not heard Medvedev make a statement like, “We do not allow Armenia to reconcile with Azerbaijan, solve the Karabakh conflict or normalize relations with turkey. Russia has its own interests, but today it is busy struggling against Luzhkov.